Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz - "Promitata eterno" na nowo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 19:00
Bastarda Trio z gościnnym udziałem wokalistki Doroty Miśkiewicz zaprezentowało odświeżony materiał ze swojego debiutanckiego albumu "Promitata eterno".

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Dwójki]

Bastarda - unikatowe brzmienie, rozpoznawalne po pierwszym zaśpiewie

Bastarda to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Trio, któremu udało się uzyskać unikatowe brzmienie, rozpoznawalne po pierwszym zaśpiewie. Trzy nieharmoniczne instrumenty - dwa klarnety, w tym jeden basowy oraz wiolonczela.

W ostatnich latach okazało się, że właśnie takie nietypowe zestawienia mogą być kluczem do osiągnięcia nowej jakości w muzyce – pojmowanej szeroko. Trio Bastarda w końcu odnajdywało swoją ścieżkę zarówno w jazzie, muzyce dawnej, jak i fado czy tradycji żydowskiej.

Bastarda Trio i Dorota Miśkiewicz - autorskie opracowania muzyki dawnej

Tym razem z Pawłem Szamburskim, Michałem Górczyńskim oraz Tomaszem Pokrzywińskim powróciliśmy do korzeni Bastardy - do muzyki Piotra z Grudziądza, która znalazła się na ich pierwszym albumie "Promitat Eterno" - jednak w nowej odsłonie. Nowością był m.in. gościnny udział zasłużonej polskiej wokalistki jazzowej Doroty Miśkiewicz.

Podczas koncertu zabrzmiały autorskie opracowania pieśni i motetów Piotra z Grudziądza (XV w.), jednego z pierwszych polskich kompozytorów i twórców Europy Środkowo-Wschodniej.

Niezwykle intymny obraz dźwiękowy

Kilkusetletnie śpiewy chorałowe, motety, litanie rozbijają na małe odcinki, stale zmieniający się kontrapunkt wczesnej polifonii imploduje w minimalizm, a Bastarda - posługując się czujną improwizacją zespołową oraz barokową metodą gry "alla bastarda" - kształtuje osobisty, na wskroś współczesny oraz niezwykle intymny obraz dźwiękowy.

W wykonaniu Bastardy oraz Doroty Miśkiewicz zabrzmiały m.in. utwory:

Pax eterna

Predulcis eurus

Presulem ephebeatum

Presidorum erogatrix

Presulis eminenciam

Promitat eterno

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (5.01) w godz. 18.00-19.00.

mo/mgc

Czytaj także

Trio Bastarda i nowa płyta pt. "Lilith Abi". Miłość i strach przed śmiercią zawarte w kołysankach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 17:00
- To kołysanka była pierwszą formą muzyki wytwarzanej przez człowieka, ponieważ służyła do ochrony de facto przed śmiercią, kiedy to ludzie mieszkali w jaskiniach i na zewnątrz chodziły niedźwiedzie, drapieżniki. Płacz dziecka mógłby je zwabić, więc ten płacz trzeba było uciszyć - mówił w Dwójce Paweł Szamburski, komentując najnowszą płytę Tria Bastarda zatytułowaną "Lilith Abi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trio Bastarda, Katarina Aleksić i Branislav Podrumac - koncert kołysanek

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 01:00
Najnowszy album tria Bastarda, nagrany z Katariną Aleksić i Branislavą Podrumac, to kolejny efekt swoistego pomostu inspiracji między warszawskim zespołem a działającą w Utrechcie międzynarodową formacją Holland Baroque. To w niej mają okazję na stałe współpracować wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński i skrzypaczka Katarina Aleksić. 
rozwiń zwiń