Wojciech Pszoniak: zapiski z życia

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 21:58
Dwójka zaprasza do wysłuchania pięciu gawęd znanego aktora – wspomnienia dotyczyć będą zarówno barwnej historii rodzinnej naszego gościa, jak i jego intrygującej drogi artystycznej.
Audio
  • Wojciech Pszoniak o znaczeniu wspomnień związanych z rodzinnym Lwowem
  • Wojciech Pszoniak opowiada o Gliwicach - mieście wczesnej młodości
  • Wojciech Pszoniak opowiada o pobycie w wojsku i studiach w Krakowie
  • Wojciech Pszoniak o czasie spędzonym w Warszawie
  • Wojciech Pszoniak o latach spędzonych w Paryżu

W dwójkowym cyklu "Zapiski ze współczesności" (lub - jeśli bohaterem audycji jest już osoba nieżyjąca - "Głosy z przeszłości") pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. To niepowtarzalna okazja, by posłuchać zajmujących opowieści i... piękniej polszczyzny.

Z nagrań archiwalnych odtworzyliśmy ostatnio gawędy Aleksandra Bardiniego, który mówił m.in. o Edith Piaf i Marii Callas, czy też Jarosława Iwaszkiewicza, wspominającego – pod koniec lat 50. – kresowe dzieciństwo. Wśród bohaterów "Zapisków" natomiast pojawili się u nas Janusz Gajos czy Paweł Huelle.

W nadchodzącym tygodniu zapraszamy do wysłuchania gawęd Wojciecha Pszoniaka znanego z tak niezapomnianych kreacji jak postać Moryca w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy czy Siedelmayera, dyrektora cyrku w "Arii dla atlety" Filipa Bajona. Znakomitego aktora mogliśmy ostatnio zobaczyć w filmie Antoniego Krauzego "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz w "Krecie" Rafaela Lewandowskiego.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

22-26 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Czytaj także

Jak czaruje Andrzej Wajda?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 23:10
Potrafi słuchać, ma niezwykły talent do dobierania zdolnych współpracowników, sprawia, że aktorzy czują się kochani - tak szczere i proste słowa padają z ust filmowców, kiedy tylko zapyta się ich o współpracę z Andrzejem Wajdą. Reżyser odebrał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: nie chciałem naśladować Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 19:30
Wybitny aktor opowiada o swoim spojrzeniu na sztukę aktorską i o sposobach pracy nad rolą. A także - o poszukiwaniu prawdy na temat człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygrał "Nie ten człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 15:40
Polski film otrzymał pierwszą nagrodę dla najlepszego fabularnego filmu zagranicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Columbia Gorge w USA.
rozwiń zwiń