Mietek Szcześniak i trio Krzysztofa Herdzina - jazz, blues i soul [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 19:25
20 października w studiu S-3 w cyklu "Jazz.PL" zaprezentowaliśmy Państwu Mietka Szcześniaka jako rasowego jazzmana. Choć na koncercie usłyszeliśmy blues, soul i nawet Beatlesów. Z wokalistą wystąpił pianista, aranżer Krzysztof Herdzin wraz ze swoim triem. Koncert transmitowaliśmy na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale You Tube i Facebooku Dwójki. To był także pierwszy wieczór na żywo transmitowany również w TVP Kultura. 

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Dwójki]

Mietek Szcześniak - jazz i piosenka zamiast opery

Mietek Szcześniak miał być śpiewakiem operowym. Przyszedł jednak na świat w Kaliszu. Tamtejszy Festiwal Pianistów Jazzowych zmienił kierunek jego zainteresowań. Tak pojawił się jazz. Kolejnym objawieniem było "Windą na szafot" Milesa Davisa, ale też muzyka spiritual, soul czy blues. To wszystko miesza się w jego głosie i jego wrażliwości. Studiował jazz na Akademii Muzycznej w Katowicach, tam też dziś wykłada. 

Festiwal w Opolu, a potem Jazz Jamboree

Debiutował w 1985 roku w Opolu, a na Jazz Jamboree śpiewał po raz pierwszy już dwa lata później. I tak, dwutorowo, od dekad prowadzi swoją karierę. "Dumka na dwa serca" w świadomości społecznej umieściła go w pewnej szufladzie estetycznej. My jednak w Dwójce zawsze patrzymy na szerszy obraz. Z wokalistą wystąpił pianista, aranżer Krzysztof Herdzin wraz ze swoim triem. Na kontrabasie zagrał Robert Kubiszyn, a na perkusji Cezary Konrad.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

.

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (20.10) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo

Czytaj także

Mieczysław Szcześniak: rodzice nie chcieli, żebym zajął się muzyką

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 17:35
Wokalista urodził się w Kaliszu, gdzie była słynna fabryka pianin. Ale takie pianino nie mieściło się w domu rodziców, choć rodzina była muzykalna, a jej członkowie grali głównie na harmonii i gitarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Szcześniak: fascynacja jazzem zadecydowała o moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 08:30
- Właściwie miałem zostać śpiewakiem operowym. Pani, która mnie prowadziła, wróżyła mi dużą karierę, natomiast ja już usłyszałem jazz i nie wystarczało mi to, co miała do zaoferowania muzyka klasyczna - opowiadał w Dwójce wokalista, kompozytor i autor tekstów Mieczysław Szcześniak. 
rozwiń zwiń