REKLAMA

Magdalena Moskwa: sztuka może brać się z najbardziej prozaicznych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:29
- Moim podstawowym źródłem inspiracji jest otaczający mnie świat. Głównie ludzie, na których się skupiam. Mówiąc ogólnie, zazwyczaj jest to pewien zespół czynników wewnętrznych i zewnętrznych, trudno przewidywalnych, które mogą się spotkać w danym momencie i zapalić iskrę, którą się potem roznieca w obrazie - mówiła w Dwójce laureatka Nagrody im. Jana Cybisa.
Magdalena Moskwa
Magdalena MoskwaFoto: Albert Zawada/PAP

Stasys Eidrigevičius 1200 FORUM.jpg
Stasys Eidrigevičius: zawsze staram się mieć przy sobie szkicownik

Magdalena Moskwa zajmuje się malarstwem, fotografią, haftem. Lubi tańczyć. Piękno odnajduje zarówno w sztuce sakralnej, jak i w twórczości dziecięcej, sztuce naiwnej i dziełach osób chorych psychicznie. Jako artystka stara się wydobyć na jaw to, co ukryte. Nic, co tworzy, nie istnieje w realnym świecie. Niektóre obrazy uważa za nadzwyczaj płodne - te stają się matkami kolejnych.

Przez wiele lat pracowała bez wytchnienia, malując raczej samą sobą niż farbą i pędzlem. Proces twórczy jest dla niej niezwykle żmudny, a poczucie spełnienia odczuwa sporadycznie. Nauczyła się nie realizować za wszelką cenę wizji obrazu, tylko podążać za tym, co już namalowane.


Posłuchaj
26:17 Dwójka Rozmowy po zmroku 9.09.2021.mp3 Magdalena Moskwa o swoim malarstwie (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

- Cała moja twórczość jest próbą znalezienia i przedstawienia formy czy też wtłoczenia w tę formę tego, co ukryte i wewnętrzne. Nawet we wczesnych obrazach nie skupiałam się na cielesności jako podobieństwie czy zewnętrzności. Ona była dla mnie raczej formą ucieleśnienia warstwy psychicznej i stanów emocjonalnych. Czyli formą ucieleśnienia takiego wewnętrznego wyglądu tych postaci - tłumaczyła Magdalena Moskwa.

W siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie można obecnie oglądać wystawę jej prac pt. "Czasem ogarnia mnie spokój".  - Starałam się pokazać tutaj też moje wczesne obrazy, żeby można było prześledzić pewne procesy, ewolucję, jaka się we mnie dokonała - podkreślała artystka.

Patronem ekspozycji jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Michał Nowak

Gość: Magdalena Moskwa (malarka, laureatka Nagrody im. Jana Cybisa)

Data emisji: 9.09.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Agnieszka Kowalska: pokazujemy okres największego rozkwitu linii otwockiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 14:17
- Wystawa jest dość kameralna, ale skonstruowana tak, że historycznie sięga nawet do XIX wieku. Niektóre z tych budynków zniknęły, więc cudownie jest je zobaczyć na starych zdjęciach - mówiła w Dwójce Agnieszka Kowalska, kuratorka wystawy "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jestem z miasta - spotkanie z Piotrem Młodożeńcem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 09:15
- Od urodzenia mieszkam w mieście, Warszawie, czuję się bardzo miejsko i miasto czuję jako swoje najbliższe otoczenie, najbardziej przyjazne. Uważam się za miejskiego twórcę - naszym gościem był grafik, malarz, autor filmów animowanych oraz ilustracji książkowych i prasowych Piotr Młodożeniec.
rozwiń zwiń