Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:15
- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
Pisarz Romain Gary, 1958 rok
Pisarz Romain Gary, 1958 rokFoto: Everett Collection/Everett Collection/East News

Matka wszechmocna

Agata Tuszyńska książkę "Obietnica poranka" pamięta z wczesnej młodości. Postać matki, jaka wyłania się z tej prozy, zafascynowała ją i jednocześnie zatrwożyła. - Pamiętam obraz matki, stwórczej, wszechmocnej, która przepowiedziała los swojemu synowi - opowiadała pisarka. - Był nim mały Roman Kacew z Wilna, a matką była Mina Owczyńska.

- Ta książka została ze mną, głównie dlatego, że nie mogłam uwierzyć, że taka matka istnieje - przyznała nasza rozmówczyni - że można tak kochać dziecko i w taki sposób – czasami bardzo bolesny dla chłopca – windować swoimi ambicjami jego życie w rejony, w które on sam prawdopodobnie nigdy by nie poszedł.

Człowiek wielu tożsamości

Pisarka stara się uporządkować niezwykły życiorys artysty, oddzielić to, co przeżyte, od tego, co zmyślone.​​ 

"Imię: Roman, Romain, Romuszka, Emile. Nazwisko: Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat. Urodzony: w Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji". W taki sposób Agata Tuszyńska rozpoczyna swoją najnowszą książkę "Żongler". 

Romain Gary "Czarodzieje". POSŁUCHAJ >>>>

Romain Gary (1914–1980) – francuski pisarz, urodzony w Wilnie, jedyny w historii autor uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomata, scenarzysta, pilot wojenny, podróżnik. Celebryta, który w 1980 roku, po błyskotliwej literackiej karierze, odebrał sobie życie w wieku 66 lat. Mistyfikator. Wreszcie – kuglarz zręcznie żonglujący faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzący opus magnum: własną biografię (jakby ta autentyczna była nie dość fascynująca). 

Zadanie uporządkowania tej niezwykłej biografii wydaje się karkołomne. Trudne jest nakreślenie linii oddzielającej to, co przeżyte, od tego, co zmyślone. Doświadczenie i wytrawne pióro Agaty Tuszyńskiej wydają się idealne do tej misternej pracy. Autorka stara się odsłonić portrety wielokrotne swojego bohatera, autora wspaniałej "Obietnicy poranka".

(opis pochodzi od wydawcy)


Posłuchaj
29:06 Rozmowy po zmroku Dwójka 17 maj 2022 21_30_20.mp3 Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Agata Tuszyńska (pisarka, poetka, reportażystka)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Inżynier Boris Vian. Pisarz, który obraził pół Paryża

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 05:40
104 lata temu urodził się twórca, który za dnia pracował we Francuskim Stowarzyszeniu Normalizacyjnym, a po godzinach był jazzmanem, krytykiem muzycznym, tłumaczem, aktorem, wynalazcą, malarzem, a przede wszystkim autorem skandalizujących powieści, wierszy, dramatów, oper i piosenek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 05:50
– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
rozwiń zwiń