Drozdowo - dom urodzenia Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 22:00
- Gdy Witold się urodził, jego matka ubierała go na modłę dziewczęcą, nosił nawet kokardę we włosach. To było związane tęsknotą za zmarłą córką - mówiła w Dwójce Stanisława Chyl, dyrektorka Muzeum Przyrody znajdującego się w dawnym domu Lutosławskich w Drozdowie.
Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawny dwór rodziny Lutosławskich
Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawny dwór rodziny LutosławskichFoto: Adam Chelstowski/Forum

Urodzinowa wizyta

W środę 25 stycznia minęła 110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego. Z tej okazji w "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy reportaż Agaty Kwiecińskiej i Barbary Schabowskiej z 2013 roku poświęcony rodzinnej miejscowości kompozytora - Drozdowu.

To niewielka wieś leżąca na południowy wschód od Łomży. Pod koniec XVIII wieku pojawił się tu pierwszy członek rodziny Lutosławskich. Osiadł w Drozdowie za sprawą ślubu z panną Burską z miejscowego rodu. I właśnie tutaj pierwsze lata życia spędził Witold Lutosławski.

Dom przyjazny muzyce

Dziś śladów po jego rodzinie pozostało niewiele, ale zachowała się część tzw. Dolnego Dworu, w którym mieszkali jego przodkowie. Jak się okazuje, od pokoleń dbali oni o edukację muzyczną swoich dzieci.

Zobacz także: Witold Lutosławski - serwis specjalny.

- Pierwszy fortepian pojawił się tu w 1862 roku i został przywieziony furmanką z Warszawy jako wiano żony Franciszka Lutosławskiego [dziadka Witolda - przyp red.] Marii ze Szczygielskich - opowiadała Stanisława Chyl, wieloletnia dyrektor Muzeum Przyrody, które obecnie znajduje się w budynku. - W czasie, kiedy ona była w stolicy, Franciszek w tęsknych listach snuł wizje, że kiedy już przyjedzie, to on będzie jej grał, a ona będzie śpiewała...

Posłuchaj
27:51 2023_01_25 21_31_13_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Reportaż Agaty Kwiecińskiej i Barbary Schabowskiej o domu urodzenia Witolda Lutosławskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Opracowała: Beata Stylińska

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/kor

Czytaj także

Witold Lutosławski i "Chantefleurs et chantefables", czyli muzyka do wierszy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 19:00
Cykl pieśni "Chantefleurs et chantefables" składa się z poetyckich dźwiękowych scen odmalowanych z nadzwyczajną subtelnością; uwodzicielski zbiór muzycznych nastrojów, emocji i uczuć oddanych z mistrzowskim kunsztem. Różne wykonania tych utworów oceniało nasze Dwójkowe jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 17:55
- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
rozwiń zwiń