"Kręgi bliskości" - Wierzyński i Chopin

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 13:00
W kolejnym odcinku audycji "Kręgi bliskości" mówiliśmy o fascynacji Kazimierza Wierzyńskiego postacią Fryderyka Chopina i o biografii kompozytora, którą napisał Wierzyński.
Fryderyk Chopin urodził się 214 lat temu
Fryderyk Chopin urodził się 214 lat temuFoto: Biblioteka Narodowa/Polona

"Gdy po wojnie okazało się, że powrót do Polski byłby powrotem do kraju bez własnej woli, ocknąłem się w Ameryce jak śród nieznanej, prześlepionej rzeczywistości. Trudny to był okres, nie wiedziałem, gdzie się podziać i co robić. Wtedy właśnie zdarzyło się, że Amerykę otworzyła mi książka. Moja własna" - pisał w szkicu "Chopin i wiersze" Kazimierz Wierzyński.

Książką, którą poeta ma na myśli, jest napisana przez niego biografia Fryderyka Chopina. Tom ukazał się w Stanach Zjednoczonych w 1949 roku pod tytułem "The life and death of Chopin". Cztery lata później wyszedł po polsku jako "Życie Chopina".

O okolicznościach pisania tej wyjątkowej w twórczości Wierzyńskiego książki, o roli jego żony - Haliny w jej powstawaniu, a także o przyjaźni poety z Arturem Rodzińskim, który namówił Wierzyńskiego do pracy nad biografią Chopina w audycji z cyklu "Kręgi bliskości" opowie prof. Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich PAN, autorka opracowania tomów korespondencji Kazimierza Wierzyńskiego z Janem Lechoniem i Mieczysławem Grydzewskim.

Cykl "Kręgi bliskości" został przygotowany z okazji ustanowionego przez Sejm RP Roku Kazimierza Wierzyńskiego. 130. rocznica urodzin poety przypada w sierpniu, natomiast 13 lutego obchodziliśmy 55. rocznicę jego śmierci.


Posłuchaj
25:01 2024_04_15 21_58_08_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Kręgi bliskości" - Wierzyński i Chopin (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Pozostałe odcinki cyklu:

***

Tytuł audycji: "Kręgi bliskości" w ramach pasma "Rozmowy po zmroku"

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Beata Dorosz (Instytut Badań Literackich PAN)

Data emisji: 15.04.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc

Czytaj także

Węgierski pisarz Sándor Márai - Odyseusz XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 13:30
- Bardzo celnie Tibor Meszaros uchwycił, do kogo należałoby przyrównać życie i samą osobę Sándora Máraiego, bo Odyseusza, Ulissesa łączy z nim bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim tułaczka - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka książki "Odyseja XX wieku. Sándor Márai - Życie i dzieło" Tibora Meszarosa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Kazimierza Wierzyńskiego. Archiwalne gawędy poety [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 13:00
- Gdybym miał zaczynać życie na nowo i wybierać, co mam robić na świecie, wybrałbym znowu pisanie wierszy. Oczywiście innych wierszy, lepszych, opartych na doświadczeniu, które samemu trzeba zdobyć i które trudno komuś przekazać - mówił Kazimierz Wierzyński w cyklu gawęd "Pamiętnik poetycki", prezentowanych w latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa. Przypomnieliśmy je na antenie Dwójki w cyklu "Głosy z przeszłości".
rozwiń zwiń