- Gerontokardiologia jest dziedziną, która skupia się na starzejącym się sercu.
- Dojrzała kardiologia to kardiologia kompleksowa, skoordynowana i integrująca różne specjalności.
- Osoby w podeszłym wieku chorują nie tylko na choroby układu krążenia. Obecność innych schorzeń utrudnia rozpoznanie chorób serca i naczyń oraz utrudnia leczenie.
Różnice między gerontokardiologią a geriatrią
Jak wyjaśnia prof. Piotr Jankowski geriatria jet terminem medycznym mówiącym przede wszystkim o leczeniu schorzeń u osób w podeszłym wieku. Gerontokardiologia jest pojęciem szerszym, w którym zawierają się relacje z członkami rodzin, uczestnictwo danej osoby w życiu społecznym i pomoc w utrzymaniu relacji z rówieśnikami, z osobami młodszymi. - W związku z tym gerontokardiologia ma ten szerszy wymiar. To nie tylko jest kardiologia wieku podeszłego, ale widzimy ją jako szersze spojrzenie na osobę, na pacjenta z chorobami serca i naczyń. Trzeba podkreślić, że w wieku starszym niełatwo znaleźć osobę, która nie ma schorzeń układu krążenia - mówi.
Na choroby wieku starczego pracujemy całe życie. - Każdy nasz wybór dotyczący tego, co jemy, aktywności fizycznej, narażenia na toksyny, na zanieczyszczenie powietrza i inne czynniki środowiskowe, ale również na stresy w miejscu pracy, w życiu osobistym, owocuje ostatecznie najróżniejszymi schorzeniami. Jeśli one nie ujawniają się wcześniej, to ujawniają się w wieku starczym - dodaje prof. Jankowski.
Serce pod kontrolą. Ważne są badania profilaktyczne
Żeby sprawdzić, czy serce jest zdrowe, nie trzeba poddawać się skomplikowanym badaniom. Wystarczy zaledwie kilka podstawowych. - Pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar cholesterolu, pomiar cukru we krwi, czyli glukozy, pomiar masy ciała, to są podstawowe, najważniejsze badania - zaznacza gość Jedynki. - W wielu przypadkach, w szczególności już w średnim wieku, wskazana jest ocena chociażby stężenia kreatyniny, czyli parametru funkcji nerek, oraz morfologia. Nie sposób nie wykonać badania ogólnego moczu, bo tam również możemy stwierdzić najróżniejsze zmiany, w tym również takie, które pośrednio są spowodowane przez choroby układu krążenia - tłumaczy.
Choroby współistniejące u seniorów
Osoby w podeszłym wieku chorują nie tylko na choroby układu krążenia. Obecność innych schorzeń utrudnia rozpoznanie chorób serca i naczyń oraz utrudnia leczenie. Wyniki leczenia często są gorsze niż u osób bez innych obciążeń, w młodszym wieku. Ponadto konieczność stosowania wielu różnych interwencji, chociażby wielu różnych leków, powoduje, że zwiększa się ryzyko interakcji lekowych.
- Pamiętamy o tym, że jeśli pacjent ma zalecone stosowanie wielu leków, to czasem się myli, stosując te leki albo, co jest częste, zapomina o poszczególnych dawkach, co jest bardzo niekorzystne. To wszystko powoduje, że diagnozowanie osób w wieku starszym jest bardzo dużym wyzwaniem dla lekarza. Stąd m.in. idea stworzenia referencyjnego ośrodka, który będzie nie tylko jak najlepiej leczył holistycznie pacjentów - tłumaczy rozmówca Artura Wolskiego. - W naszym ośrodku pracują specjaliści wielu dziedzin, nie tylko kardiolodzy, ale również m.in. geriatrzy, pulmonolodzy, nefrolodzy, diabetolodzy, gastrolodzy. (...) Wspólnie staramy się wybrać jak najlepszą ścieżkę diagnostyczną i leczniczą dla pacjenta, ale ostatecznie poza leczeniem chcemy stworzyć i tworzymy ośrodek, który ma promieniować wiedzą po to, żeby gerontokardiologia stała się modna i żeby ją wprowadzić w życie - podkreśla.
23:46 Jedynka/Eureka - 4.04.mp3 Gerontokardiologia. Zyski z naukowego i holistycznego podejścia do kardiologii wieku podeszłego (Eureka/Jedynka)
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
Pył saharyjski nad Polską
Komunikaty Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzają, że pogorszenie jakości powietrza nad Polską może mieć związek z saharyjskim pyłem, który wraz z ciepłym powietrzem dotarł nad Polskę.
Poziom tzw. pyłu zawieszonego PM10 w centrum niektórych miast, m.in. Szczecina, jest trzy razy wyższy, niż wynosi norma dobowa. Podobny problem ma też wiele krajów w Unii Europejskiej, np. Czesi ogłosili alarm smogowy. Dobrą wiadomością są zapowiadane opady deszczu, które mogą, ale nie muszą, poprawić sytuację.
Jak nauka wyjaśnia i jak bada zjawisko smogu oraz co praktycznego wynika z tych badań dla zachowania zdrowia oraz przyrody, opowie w audycji dr inż. Krystian Szczepański, którego doświadczenie zawodowe jest niemal w całości związane z pracą w instytucjach publicznych w dziedzinie ochrony środowiska.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Artur Wolski
Goście: prof. Piotr Jankowski (kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), dr inż. Krystian Szczepański (dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie)
Data emisji: 4.04.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/wmkor