Polskie Radio
Section05

Artur Wolski

Badania kliniczne. "Pomagają precyzyjnie dobierać leki i terapie"

Badania kliniczne wciąż kojarzą się z licznymi stereotypami i budzą szereg emocji, tymczasem to właśnie dzięki nim mamy dziś dostęp do wielu powszechnie stosowanych leków oraz innowacyjnych terapii ratujących życie. O znaczeniu badań klinicznych w nowoczesnych terapiach medycznych mówiły w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Agnieszka Paradowska-Gorycka oraz Izabela Inglot-Szczebiot z Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 medycyna badania

Człowiek w dialogu z technologią. Wystawa XR na festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Ten dialog to fascynująca podróż po pograniczu ludzkiej świadomości i technologii. Okazuje się, że technologia może być narzędziem w rękach tych co działają na polu tworzenia. Na wystawie od 12 do 18 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie możemy doświadczyć świata zmysłami np. nietoperza. Wyposażeni w specjalne maski w kształcie tych niezwykłych ssaków, uczestnicy wydają okrzyki i obserwują, jak dźwięk odbija się od otoczenia, umożliwiając poruszanie się w ciemności. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie

Nowotwory i depresja. Jak wspomagać najmłodszych pacjentów?

- Choroby onkologiczne u dzieci są wciąż mało znanym problemem, co utrudnia ich wczesne rozpoznanie przez rodziców. Wiele sygnałów jest niestety nadal ignorowanych - powiedziała w Polskim Radiu 24 mgr Joanna Pruban, psychoonkolog z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Najwyższa Izba Kontroli psychologia dziecięca psychiatria depresja

Meningokoki. Bakterie, których nie wolno lekceważyć

Badania epidemiologiczne potwierdzają, jak bardzo groźne są zakażenia spowodowane przez meningokoki. W ciągu kilkunastu godzin od zakażenia może dojść do dramatycznego przebiegu choroby kończącej się nawet zgonem. Śmiertelność wynosi ok. 10-15 proc., ale w przypadku wstrząsu septycznego może sięgać nawet 80 proc. Meningokoki to naprawdę groźne bakterie, stwarzające poważne ryzyko dla zdrowia i życia chorego.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie

Szczepionki ratują życie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie 154 milionom osób. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe. Od 27 kwietnia do 3 maja Europa poświęca szczególną uwagę znaczeniu szczepień w ochronie zdrowia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zapobieganie groźnym chorobom zakaźnym, takim jak m.in. błonica, krztusiec, półpasiec czy meningokoki. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie szczepienia szczepionka WHO

Planetarium Centrum Nauki Kopernik w supernowej odsłonie

Trójwymiarowe deszcze meteorów. Ekscytujące przeloty wokół czarnych dziur. Realistycznie odtworzone zjawiska pogodowe. Wierna symulacja lotu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wyposażeni w najnowsze technologie, po 9. miesiącach ponownie otwiera się Planetarium – w supernowej odsłonie! Wielka modernizacja nieba w Planetarium objęła wymianę projektorów wyświetlających obraz na kopule, które gwarantują większą gamą kolorów i płynność obrazu. Zmieniono także oprogramowanie służące do prowadzenia pokazów na żywo. Teraz można generować realistyczne symulacje kosmiczne, dające efekt 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów. 
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik

Zespół przewlekłego zmęczenia dotyka coraz młodsze osoby. Przestrzega prof. dr hab. n. med. Beata Tarnacka

Większość z nas przed Świętami Wielkanocnymi doświadcza tzw. zmęczenia krótkotrwałego, które wynika ze wzmożonej aktywności związanej z przygotowaniami do świąt – zakupy, gotowanie, sprzątanie itd. Zwykle sen, odpoczynek i redukcja stresu wystarczają, by poprawić nasze samopoczucie. Istnieje jednak również tzw. zespół przewlekłego zmęczenia (CFS), nazywany niegdyś "grypą karierowiczów".
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie