X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psychoanaliza: wiedza, nauka czy mitologia?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 12:00
- Autor "Potyczek z Freudem" walczy z przekonaniem, że mamy być za wszelką cenę zdrowi, szczęśliwi, że należy unikać stresów i depresji. Jego zdaniem takie podejście może prowadzić do zniewolenia - mówi profesor Zofia Rosińska.
Audio
Zygmunt Freud
Zygmunt FreudFoto: Max Halberstadt/Wikipedia/domena publiczna

Współczesna kultura i psychoterapia promują ideał człowieka niemożliwy do zrealizowania w praktyce – uważa Tomasz Stawiszyński, autor książki "Potyczki z Freudem". Jego publikacja to zbiór felietonów filozoficznych, niedających się opisać jako "za Freudem" czy przeciw niemu. To polemika z nachalną psychoterapią dominującą w kulturze, a nie z psychologiem, lekarzem dusz jako takim - podkreśla prof. Rosińska, autorka słowa wstępnego.

/

- Polemizuję z postrzeganiem dzieciństwa jako determinantą naszej osobowości, z tym, na ile bardzo wczesne doświadczenia odbijają się w naszych problemach, relacjach - mówił gość Dwójkowych "Rozmów po zmroku". Jak podkreśla, przekonanie o kluczowej roli dzieciństwa przeniknęło do wielu późniejszych szkół, podczas gdy badania psychologów empirycznych prowadzone od lat 80. ubiegłego wieku pokazują, że istnienie takiego związku jest problematyczne. U Freuda zasadnicze znaczenie ma wczesne dzieciństwo, rodzina, a pomijany jest np. wpływ rówieśniczy

Jak podkreśla Agnieszka Leźnicka-Łoś psychoanaliza, której ojcem założycielem jest wiedeński lekarz, nie jest nauką, a wiedzą. Jej zadaniem jest ulżenie w cierpieniu. - Ona go nie zlikwiduje, nie sprawi, że będziemy inni, ma pomóc funkcjonować w bardzo złożonej rzeczywistości zarówno wewnętrznej, jak i  zewnętrznej. Ma pomoc pacjentowi zrozumieć co się dzieje - podkreśla terapeutka.

Gośćmi "Rozmów po zmroku" byli: Tomasz Stawiszyński - autor "Potyczek z Freudem", Agnieszka Leźnicka-Łoś oraz profesor Zofia Rosińska.
Do wysłuchania rozmowy zaprasza Barbara Schabowska .

Zobacz więcej na temat: depresja Zygmunt Freud
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobry Bóg, który pozwala na zło

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 17:00
Jak wszechmocny i dobry Stwórca mógł zgodzić się na świat pełen zła i cierpienia? Czy Boga można jakoś usprawiedliwić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy kobiety w czasach ciemności

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:00
Edyta Stein, Simone Weil i Hannah Arendt - Żydówki, myślicielki, piękne, odważne kobiety w diabelskich czasach. Im było podwójnie trudno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diabły w cerkwi, anioły w domach rozpusty

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 15:30
Święci dawnej Rosji byli oryginalni. Obrzucali kamieniami ściany świątyni, a całowali przybytki ziemskich uciech. Bełkocący, nadzy, cuchnący, byli pogardzani, a jednocześnie uwielbiani przez lud. Prawdziwi święci idioci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bauman: poddałem się prądowi wydarzeń...

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 12:00
- Moją pracę pojmuję jako nieustanny dialog z wiedzą i doświadczeniem innych. Bo natura myślenia jest dialogowa - podkreślał w Dwójce wybitny polski socjolog, filozof i eseista.
rozwiń zwiń