Architekt: naszym zadaniem było pokazanie, że kopiec jest zrobiony z gruzu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 22:00
- Wiele osób, które przychodziło na Kopiec Powstania Warszawskiego, nie wiedziało, że jest on usypany z gruzu, i na przykład oczekiwało, że zostanie on uprzątnięty ze ścieżek. Pokazanie tej gruzowej, quasi-geologicznej, antropogenicznej struktury kopca jest pozainżynieryjnym zadaniem ścian wykonanych z tzw. zlepieńca, gdzie zatopionych jest bardzo dużo elementów gruzowych - mówił w Dwójce Maciej Kaufman, współautor projektu obecnego kształtu terenu.
Kopiec Powstania Warszawskiego po rewitalizacji
Kopiec Powstania Warszawskiego po rewitalizacjiFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR2

Kopiec Powstania Warszawskiego w nowej odsłonie

W audycji wybraliśmy się do Parku Akcji "Burza" - to oficjalna nazwa terenu, na którym stoi popularny wśród warszawiaków Kopiec Powstania Warszawskiego. Po ponad dwudziestu miesiącach prac w najbliższych dniach park zostanie oddany do użytku mieszkańców stolicy.

To sztuczne wzniesienie zostało usypane z wojennych gruzów Warszawy, a przez kolejne dziesięciolecia było miejscem, gdzie składowano budowlane odpady. W tę przestrzeń niepostrzeżenie wkroczyła przyroda, która zawładnęła zboczami sztucznego usypiska, a warszawiacy zaczęli chętnie korzystać z terenu w celach rekreacyjnych.

Od gruzowiska do symbolu

Kopiec w latach 90. XX wieku stał się miejscem upamiętnienia powstańców warszawskich, a z inicjatywy Eugeniusza Ajewskiego ps. Kotwa - architekta, powstańca warszawskiego - w 1994 roku, w 50. rocznicę wybuchu warszawskiego zrywu, stanął na nim pomnik Polski Walczącej.

Zobacz także: serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

Charakterystyczna kotwica góruje nad warszawskim Czerniakowem od blisko 20 lat. Kilka lat temu podjęto decyzję, by teren uporządkować i zrewitalizować, by stał się parkiem ogólnodostępnym. Po ponad dwudziestu miesiącach prac, które obejmowały m.in. remont alei Godziny "W", wytyczanie ścieżek, budowę oświetlenia i infrastruktury rekreacyjnej, a nade wszystko działalność architektów krajobrazu i przyrodników, w najbliższych dniach park zostanie oddany do użytku mieszkańców Warszawy.

Lapidarium - labirynt z gabionów (koszy) wypełnionych gruzem wydobytym z Kopca Powstania Warszawskiego w trakcie prac Lapidarium - labirynt z gabionów (koszy) wypełnionych gruzem wydobytym z Kopca Powstania Warszawskiego w trakcie prac

O tym miejscu opowiadali w audycji projektanci odpowiedzialni za obecny kształt parku: architektka krajobrazu Justyna Dziedziejko, architekci Maciej Kaufman i Marcin Maraszek, a także oprowadzająca nas po parku Olga Rosłoń-Skalińska - zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.


Posłuchaj
27:49 Dwójka rozmowy po zmroku 31.07.2023.mp3 Kopiec Powstania Warszawskiego w nowej odsłonie (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 31.07.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Zobacz program obchodów [HARMONOGRAM]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2023 06:30
W tym roku obchodzimy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Choć 1 sierpnia wypada we wtorek, to uroczystości upamiętniające bohaterski zryw Polaków przeciwko niemieckiemu najeźdźcy rozpoczynają się już w sobotę 29 lipca. Poniżej przedstawiamy program obchodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwatera bożych pomyleńców" - jak oswoić powstańczą rzeczywistość [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 11:15
Poważne rozprawy o wojennych czasach i anegdoty z przeszłości czterech różnych warszawiaków. Różnych na wskroś, choć w podobnym wieku. Opowieści z kamienicy w centrum powstańczej Warszawy przypomnieliśmy w Dwójce w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W cyklu "To się czyta" słuchaliśmy fragmentów książki Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców". Wydanie pierwsze, ocenzurowane, ukazało się w 1959 roku, a pierwsze nieocenzurowane dopiero w 2008 roku, nakładem wydawnictwa Antykwariat Książek. Czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 14:00
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polskie Radio oddaje hołd bohaterom i przygotowało bogaty program o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Anteny publicznego nadawcy radiowego aktywnie włączają się w obchody, oferując słuchaczom unikatowe materiały, archiwalne nagrania, rozmowy z ekspertami i historykami oraz transmisje obchodów uroczystości państwowych.                         
rozwiń zwiń