"Wdowa", czyli Maria Bojarska, ostatnia żona Tadeusza Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 08:00
Zapraszamy do wysłuchania audycji dokumentalnej Anny Sekudewicz pt. "Wdowa". Jej bohaterką jest Maria Bojarska, ostatnia żona Tadeusza Łomnickiego. W reportażu mówi o trudnej relacji, jaka łączyła ją z mężem.
Maria Bojarska, ostatnia żona Tadeusza Łomnickiego
Maria Bojarska, ostatnia żona Tadeusza ŁomnickiegoFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Reportaż "Wdowa" Anny Sekudewicz to opowieść Marii Bojarskiej, ostatniej żony jednego z największych polskich aktorów - Tadeusza Łomnickiego.
  • Bohaterka reportażu szczerze mówi o skomplikowanej relacji, jaka łączyła go z Tadeuszem Łomnickim.
  • Reportaż otrzymał I nagrodę w konkursie "Polska i Świat" w kategorii reportażu artystycznego w 2002 r. W tym samym roku znalazł się wśród finalistów Prix Italia.

Maria Bojarska - teatrolożka i krytyczka teatralna, żona jednego z największych polskich aktorów - w reportażu wspomina wspólne życie pełne miłości, ale tez trudnych, intensywnych emocji.

"Zanotować swoją prawdę"

Maria Bojarska mówiła m.in. o dramatycznych momentach wspólnego życia z Tadeuszem Łomnickim. Stwierdziła, że zależnie od nastroju mogłaby bardzo różnie przedstawić tę historię.

- Mam ochotę zanotować swoją prawdę, która jest być może prawdą małostkową, ale chcę odtworzyć w miarę wiernie różne rzeczy, tak jak je zapamiętałam - mówiła w reportażu Maria Bojarska.

Czytaj także:

Maria Bojarska - uczciwa wobec siebie

Maria Bojarska zmarła w czerwcu tego roku w wieku 70 lat, o czym poinformował w mediach społecznościowych pisarz Remigiusz Grzela. "Dzisiaj popołudniu umarła Maria Bojarska, Marysia. Historyczka teatru, autorka m.in. biografii Mieczysławy Ćwiklińskiej, żona Tadeusza Łomnickiego, o którym napisała bezkompromisową i uczciwą wobec siebie samej książkę 'Król Lear nie żyje', przysparzając sobie być może więcej wrogów niż zwolenników" - napisał. 

Reportaż otrzymał I nagrodę w konkursie "Polska i Świat" w kategorii reportażu artystycznego w 2002 r. W tym samym roku znalazł się wśród finalistów Prix Italia. Autorka, Anna Sekudewicz, to jedna z najwybitniejszych polskich reportażystek, która na swoim koncie ma kilkadziesiąt nagród.


Posłuchaj
28:47 2023_11_16 21_32_05_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Wdowa", czyli Maria Bojarska, ostatnia żona Tadeusza Łomnickiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł reportażu: "Wdowa"

Autorka: Anna Sekudewicz

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 21.30

Materiał wyemitowano w audycji: "Rozmowy po zmroku".

mgc

Czytaj także

Łukasz Muszyński: niektórzy artyści w Hollywood ledwie wiążą koniec z końcem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 10:00
- Zdecydowana większość całego przemysłu filmowego to ciężko pracujące osoby, które muszą zarobić na swoje kredyty, czesne na szkoły dla dzieci, po prostu na życie. Oni bardzo często muszą dorabiać w innych zawodach. Szefowie najważniejszych hollywoodzkich wytwórni zarabiają rocznie około 800 milionów dolarów. Podwyżki, o które toczy się walka, to rząd 600 milionów, czyli mniej niż zarobki kilkunastu osób w całym Hollywood - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maksymilian Rogacki: moja opinia o działaniach Moniki Strzępki jest bardzo krytyczna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 18:00
- Odbyłem kilka spotkań z zespołem Teatru Dramatycznego. Z relacji ustnych, nie pisemnych, wiem, co się w tym teatrze dzieje. Każda rewolucja jest krwawa i rewolucja, z jaką mamy do czynienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, również okazała się krwawa, ale to chyba nie było trudne do przewidzenia - stwierdził w Dwójce Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
rozwiń zwiń