X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie było kogoś na miarę Mandelsztama". Polscy pisarze i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:00
- To środowisko pisarskie, któremu przyszło zmierzyć się ze stalinizmem, było po prostu słabe - mówił prof. Jan Tomkowski w Dwójkowej audycji o tużpowojennych postawach literatów wobec narzuconego komunistycznego ustroju.
Audio
  • Polscy pisarze i stalinizm (Strefa literatury/Dwójka)
Szczecin, 20-23.01.1949 r. Zjazd Związku Literatów Polskich, na którym socrealizm oficjalnie uznano jako obowiązującą doktrynę artystyczną
Szczecin, 20-23.01.1949 r. Zjazd Związku Literatów Polskich, na którym socrealizm oficjalnie uznano jako obowiązującą doktrynę artystycznąFoto: PAP/CAF/Kondracki

Artyściwcieniustalina 1200.jpg
Satyra o Stalinie. "Dyktatorowi nie mieściło to się w głowie"

- Nie ma co ukrywać, oni nie byli w stanie przeciwstawić się choćby w takiej formie, jak zrobili to Mandelsztam czy Achmatowa - podkreślał badacz. - Nie było takiego oporu pisarzy jak w Związku Radzieckim. Dlaczego tak to łatwo poszło? Moim zdaniem stalinizm, i wypowiadam to z wielkim żalem i wstydem, został przygotowany w 20-leciu międzywojennym - mówił prof. Tomkowski.

W jakim sensie lata międzywojnia przyczyniły się, według prof. Tomkowskiego, do łatwego zwycięstwa stalinizmu? Jakie w ogóle były postawy pisarzy wobec nowego ustroju? Jakie mogłby być przyczyny oportunizmu czy konfromizmu ("psychologia debiutu"? "pisarstwo jako służba społeczna"?)? Komu "dziś wybaczyliśmy", a komu z pewnością nie? I dlaczego późniejsze literackie próby rozliczeń z czasami stalinizmu wypadły, zdaniem gości audycji, "raczej blado"?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowali: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Goście: prof. Jan Tomkowski (historyk literatury z IBL PAN), Piotr Kitrasiewicz (autor książki "Artyści w cieniu Stalina. Opowieści biograficzne. Eisenstein - Cwietajewa - Mandelsztam - Bułhakow")

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/mko

  


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
rozwiń zwiń