REKLAMA

Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 14:31
- Mam poczucie, że spojrzenie na wiersze Baczyńskiego w układzie chronologicznym pozwoli trochę wydobyć tego poetę z mitu, który go spłaszcza - mówił Michał Nalewski, redaktor nowe wydania poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Audio
  • Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo (PR, 5.08.2018)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja

Krzysztof Kamil Baczyński FREE 510
Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

To upraszczanie twórczości Baczyńskiego polega, według Michała Nalewskiego, na sprowadzaniu jego dzieła tylko do dwóch filarów: erotyk do żony Barbary i poezji okupacyjnej. - Dla mnie jako dla czytelnika tych wierszy zaskoczeniem była 1 połowa 1941 roku, zmiana modelu poetyki i problematyki Baczyńskiego - przyznał gość Dwójki, dodając do tych odkryć również obraz Baczyńskiego jako twórcy religijnego, poszukującego oraz zmaganie się tego twórcy z gatunkiem poematu. - A poematy ma naprawdę genialne - oceniał Michał Nalewski.

W audycji mówiliśmy również m.in. o książce dr Elizy Kiepury "W czasie, poza czasem. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego a koncepcje sztuki wyrastające z nauk przyrodniczych", która - według prof. Tomasza Wójcika - zredefiniowała i otworzyła nowy horyzont w badaniach nad poezją tego genialnego przedstawiciela pokolenia Kolumbów.

Wśród pozostałch tematów rozmowy: w jakich okolicznościach doszło do odnalezienia nieznanej prozy Baczyńskiego (powieści fantastycznej "Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego")?, kim dla Baczyńskiego był zapomniany obecnie poeta Jerzy Kamil Weintraub?, w jaki sposób wpłynęła na niego twórczość francuskich symbolistów?, ile wspólnego ma Baczyński z Czechowiczem, a ile z... Gombrowiczem oraz jak kształtowały się jego relacje z ówczesnym środowiskiem literackim w Polsce?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: prof. Tomasz Wójcik (literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Eliza Kiepura (literaturoznawczyni i psycholog), Małgorzata Wichowska (kustosz Muzeum Literatury  w Warszawie) i Michał Nalewski (redaktor antologii Ten czas. Wiersze zebrane K. K. Baczyńskiego)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 18.00


Czytaj także

Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
rozwiń zwiń