X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 14:31
- Mam poczucie, że spojrzenie na wiersze Baczyńskiego w układzie chronologicznym pozwoli trochę wydobyć tego poetę z mitu, który go spłaszcza - mówił Michał Nalewski, redaktor nowe wydania poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Audio
  • Twórczość Baczyńskiego odczytana na nowo (Strefa literatury/Dwójka)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP-reprodukcja

Krzysztof Kamil Baczyński FREE 510
Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

To upraszczanie twórczości Baczyńskiego polega, według Michała Nalewskiego, na sprowadzaniu jego dzieła tylko do dwóch filarów: erotyk do żony Barbary i poezji okupacyjnej. - Dla mnie jako dla czytelnika tych wierszy zaskoczeniem była 1 połowa 1941 roku, zmiana modelu poetyki i problematyki Baczyńskiego - przyznał gość Dwójki, dodając do tych odkryć również obraz Baczyńskiego jako twórcy religijnego, poszukującego oraz zmaganie się tego twórcy z gatunkiem poematu. - A poematy ma naprawdę genialne - oceniał Michał Nalewski.

W audycji mówiliśmy również m.in. o książce dr Elizy Kiepury "W czasie, poza czasem. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego a koncepcje sztuki wyrastające z nauk przyrodniczych", która - według prof. Tomasza Wójcika - zredefiniowała i otworzyła nowy horyzont w badaniach nad poezją tego genialnego przedstawiciela pokolenia Kolumbów.

Wśród pozostałch tematów rozmowy: w jakich okolicznościach doszło do odnalezienia nieznanej prozy Baczyńskiego (powieści fantastycznej "Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego")?, kim dla Baczyńskiego był zapomniany obecnie poeta Jerzy Kamil Weintraub?, w jaki sposób wpłynęła na niego twórczość francuskich symbolistów?, ile wspólnego ma Baczyński z Czechowiczem, a ile z... Gombrowiczem oraz jak kształtowały się jego relacje z ówczesnym środowiskiem literackim w Polsce?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: prof. Tomasz Wójcik (literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Eliza Kiepura (literaturoznawczyni i psycholog), Małgorzata Wichowska (kustosz Muzeum Literatury  w Warszawie) i Michał Nalewski (redaktor antologii Ten czas. Wiersze zebrane K. K. Baczyńskiego)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 18.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
rozwiń zwiń