REKLAMA

Przemysław Kaniecki: Konwicki bardzo lubił formułować gorzkie uwagi

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:13
"Kompleks polski" i "Mała apokalipsa" są w moim przekonaniu powieściami aktualnymi w swojej wymowie politycznej. Poza tym, są to jedne z najwybitniejszych powieści powojennych w literaturze polskiej - mówił dr Przemysław Kaniecki.
Tadeusz Konwicki
Tadeusz KonwickiFoto: Forum/Grzegorz Roginski

Posłuchaj
28:43 Strefa literatury O Konwickim 2.07.2021.mp3 Dr Przemysław Kaniecki o twórczości Tadeusza Konwickiego (Dwójka/Strefa literatury)

Tadeusz Konwicki Pamiętam, że było gorąco 1200.jpg
Tadeusz Konwicki. Pisarz i "czuły prześmiewca"

Niedawno w Ossolineum w serii BN ukazały się w wydaniu łącznym "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa". Te dwa dzieła, na tle bogatej i różnorodnej twórczości autora, są wyjątkowe. Stanowią bowiem kontynuację niektórych artystycznych wyborów prozaika i reżysera, jak chociażby autobiografizmu.Odsłaniają też nową wizję świata w literaturze po 1976 roku.

Autorem obszernego wstępu do wydania jest dr Przemysław Kaniecki, autor pracy doktorskiej poświęconej twórczości Tadeusza Konwickiego, który był gościem audycji "Strefa literatury".

- Nie było to dla mnie oczywiste, że te dwie książki powinny się znaleźć razem w tym tomie. Miałem wyobrażenie, że dobrze byłoby zderzyć w tej formule Biblioteki Narodowej dwa teksty prozatorskie Konwickiego z różnych okresów. Ostatecznie Rada Biblioteki Narodowej zdecydowała, że to właśnie te dwa utwory powinny iść razem z tego powodu, że one tworzą dyptyk - mówił gość audycji "Strefa literatury".

Czytaj też:

Dr Przemysław Kaniecki wypowiadał się o tym, jakie miejsce w historii literatury polskiej zajął już Tadeusz Konwicki oraz jak jego opowieści o zmaganiach z zewnętrzną opresją i własnymi trudnościami odnosić do współczesności.

- "Kompleks polski” jest najdoskonalej skomponowaną powieścią Konwickiego. Ma bardzo głęboko przemyślaną strukturę. Pisarz chciał bardzo mocno coś przekazać czytelnikowi i próbował wypośrodkować między formą a treścią. Natomiast w "Małej apokalipsie” pisarz dał się ponieść - mówił gość audycji.

- W twórczości Konwickiego polskie społeczeństwo jest wzniosłe i bardzo prozaiczne, piękne a jednocześnie śmieszne i żałosne, żenujące. Uskrzydlone błyszczy w porywie siły ducha, a jednocześnie potrafi tę wzniosłość rozmienić na drobne. Konwicki bardzo lubił takie gorzkie uwagi formułować - opowiadał dr Przemysław Kaniecki

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Przemysław Kaniecki (znawca twórczości Tadeusza Konwickiego)

Data emisji: 2.07.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Andrzej Titkow: z nikim nie pracowało mi się tak dobrze, jak z Konwickim

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 18:00
- Zrobienie filmu o Konwickim w roku 1984 uważam za prawdziwy cud, bo chociaż można było o nim mówić dekadę wcześniej, to później już był na wszelkich możliwych listach tajnych i jawnych. A to był jeden z najwspanialszych ludzi jakich w życiu spotkałem - mówił w Dwójce filmowiec, poeta, scenarzysta i wykładowca akademicki Andrzej Titkow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawiarnia "Czytelnika". Tu "stolik" nabierał nowych znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 05:35
64 lata temu powstało jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Warszawy - Kawiarnia "Czytelnik". Stała się ona ośrodkiem kultury i kontrkultury zarazem - miejscem gdzie spotykali się wielcy polskiej literatury, intelektualiści, aktorzy, filmowcy, słowem wszyscy, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.
rozwiń zwiń