REKLAMA

"Chcieliśmy być wolni". Rozmowa ze współautorami książki o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 13:22
Od 1 sierpnia słuchacze Dwójki będą mieli możliwość posłuchania fragmentów znakomitego opracowania dotyczącego Powstania Warszawskiego, pt. "Chcieliśmy być wolni". Gośćmi audycji byli jego współautorzy: prof. Andrzej Zawistowski i dr Paweł Ukielski.
Z książki Chcieliśmy być wolni. Powstanie warszawskie 1944
Z książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie warszawskie 1944"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Za kilka dni, 1 sierpnia, w kolejna rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, będziemy czcili bohaterów tego wielkiego zrywu niepodległościowego. Jak co roku będziemy też zastanawiać się nad sensem powstania, jego skutkami, liczbą ofiar.

Od 1 sierpnia słuchacze Dwójki będą mieli możliwość posłuchania fragmentów znakomitego opracowania dotyczącego powstania, zatytułowanego "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944". W audycji rozmawiałem z jej współautorami - historykami: prof. Andrzejem Zawistowskim i dr. Pawłem Ukielskim, wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pytałem moich rozmówców: czy historię Powstania Warszawskiego można jeszcze, po setkach publikacji na ten temat, opowiedzieć inaczej, na nowo, na tyle atrakcyjnie, aby sięgnęły po taką publikację kolejne pokolenia Polaków; o sens powstania, o to, czy generał Bór został wprowadzony w błąd przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu walk 1 sierpnia; dlaczego Niemcom tak bardzo zależało na zniszczeniu Warszawy; o aprowizację miasta; o to, czy możemy oszacować w miarę precyzyjnie, ilu powstańców zginęło, ilu zginęło Niemców, jakie ponieśliśmy ofiary w ludności cywilnej; o straty w substancji mieszkaniowej, zabytkach.

Rozmawialiśmy o relacjach polsko-sowieckich w czasie powstania, o pomocy międzynarodowej, zwłaszcza o pomocy Czerwonego Krzyża wielu państw. Zapytam również o niewolę, o to, dlaczego wielu powstańców, mimo przyznanych im praw kombatanckich, trafiło do obozów koncentracyjnych. Nie zabrakło też pytań o rozliczenia z powstaniem na Zachodzie i w kraju, a także o pamięć o sierpniu 1944 roku.


Posłuchaj
28:14 Strefa literatury Dwójka 29 lipiec 2022 21_31_35.mp3 "Chcieliśmy być wolni". Rozmowa ze współautorami książki o Powstaniu Warszawskim (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Andrzej Zawistowski i dr. Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 29.07.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Zmarła Anna Jakubowska "Paulinka", sanitariuszka batalionu "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 23:10
W wieku 95 lat zmarła Anna Jakubowska "Paulinka", sanitariuszka batalionu "Zośka" - poinformował na Twitterze dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - serce rozdarte między matką a ukochaną

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 11:01
- Konflikt między matką Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stefanią, a żoną, Basią, musiał być bardzo gorący. Zresztą o tym pisało już wielu biografów, ja nie odkrywam żadnej tajemnicy - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Zyskowska, autorka zbeletryzowanej biografii "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego".
rozwiń zwiń