Herta Müller - noblistka od mrocznych spraw

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:00
- Kiedy fotoreporterka robiła jej zdjęcia, Herta rozpłakała się. Wyjaśniła, że widok fleszy aparatu przywodzi jej na pamięć przesłuchania - opowiadała w Dwójce Angelika Kuźniak, autorka książki-reportażu o życiu Herty Müller.
Audio
  • O twórczości noblistki Herty Mueller rozmawiają Angelika Kuźniak, prof. Leszek Szaruga i Witold Malesa (Dwójka/Tygiel literacki)
Herta Muller w Berlinie w roku 2012
Herta Muller w Berlinie w roku 2012Foto: Soeren Stache/PAP/DPA

Angelika Kuźniak, gość "Tygla literackiego" w Dwójce, opowiadała, że wywiad z Hertą Müller - mimo tragicznych wspomnień pisarki i jej niecodziennego zachowania na widok aparatu - przebiegał częściej wśród wybuchów śmiechu niż powagi. - Ludzie wyobrażają ją sobie jako poważną, bo myślą o jej książkach. W rzeczywistości ma duże poczucie humoru - mówiła badaczka, podkreślając, że właśnie humoru używało w walce z komunizmem społeczeństwo rumuńskie. Jak dodała, nad książką o noblistce cały czas pracuje i ma nadzieję skończyć ją na początku przyszłego roku. Wspomniała też, że niemiecka telewizja publiczna przygotowuje film o Hercie Müller.

Prof. Leszek Szaruga, autor polskiego przekładu książki Herty Müller "Kolaże", zwrócił natomiast uwagę na fenomen, jakim było szybkie zaistnienie utworów noblistki w Polsce. - Zanim otrzymała nagrodę, wyszło w naszym kraju przynajmniej sześć jej książek - powiedział.

Herta Müller to jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek niemieckich. Urodziła się w niemieckiej wsi w rumuńskim Banacie. Dzieciństwo i młodość spędziła więc w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka, którą szybko przerwał zakaz publikacji jej książek. Prześladowana przez władze, wyemigrowała do Niemiec, gdzie rozpoczęła ożywioną działalność literacką. Pisze powieści, opowiadania, eseje. Najczęściej wraca w nich do swego życia w Rumunii, przeżycia osobiste traktując jako punkt wyjścia do opowieści o sprawach uniwersalnych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Nobla.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji, którą przygotował i prowadził Witold Malesa. Obok Angeliki Kuźniak w audycji wziął udział również autor polskiego przekładu "Kolaży", prof. Leszek Szaruga. Usłyszymy także wypowiedź dr Katarzyny Leszczyńskiej i (przeprowadzoną w roku 2009, po ogłoszeniu werdyktu przez komisję Noblowskę) rozmowę z tłumaczem literatury niemieckiej, Jackiem Burasem.

Czytaj także

Jelinek: jakby Nobla otrzymało zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:00
- Kobiety bardziej niż mężczyźni walczą o status swojej podmiotowości i dlatego tak często korzystają z możliwości mówienia, choć nie zawsze bywają słuchane. To sprawa recepcji - mówiła w ostatnim udzielonym wywiadzie Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla jako dziwny przemysł

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:11
Czy chiński pisarz zasłużył na prestiżowe wyróżnienie? Co ważnego na literackiej mapie Polski wydarzyło się w minionych miesiącach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henry James nie znosił kobiet. Ale znał je najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 14:00
- Dlaczego James tworzył w swoich książkach ciekawsze i pełniejsze portrety kobiece niż męskie? - zastanawiała się w Dwójce prof. Mirosława Buchholtz. 15 kwietnia wspominamy 170. rocznicę urodzin Henry'ego Jamesa, autora "Placu Waszyngtona" czy "W kleszczach lęku".
rozwiń zwiń