Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera (Strefa Literatury/Dwójka)
Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Kazimierz Przerwa-TetmajerFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Pewne jest także to, że dekadentyzm nie był mu obcy. Tetmajer był dość dobrze zorientowany w ówczesnych prądach i tendencjach. We Francji, gdzie często jeździł, dekadentyzm zaczął się wcześniej – zauważył biograf artysty. – Jednak już Boy powiedział, że pęknięcie duszy Tetmajera nie było żadną modą – dodał.

Zdaniem Tadeusza Januszewskiego przyrodzona melancholia i niepogodzenie ze światem były u Tetmajera autentycznym wyrazem jego duszy. – Świadczy o tym cała biografia poety – stwierdził badacz. Melancholia nie była obca Tetmajerowi nawet w jego latach dziecięcych.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: Tadeusz Januszewski (autor książki "Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia", kustosz Muzeum Literatury w Warszawie), Michał Jagiełło (taternik, przewodnik tatrzański i pisarz), prof. Maria Olszewska i prof. Marian Stala (historycy literatury)

Data emisji: 18.10.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Nieznana powieść Hłaski znaleziona... w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 17:00
- Każdy mógł znaleźć ten maszynopis. Wystarczyło przeszukać uważnie internetowy katalog Ossolineum - opowiadał odkrywca i edytor "Wilka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stasiuk: samotność jest cudownym czasem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 17:48
- Nawet gdy nie masz kasy, to życie w takim pejzażu nie jest dotkliwe - mówił znakomity prozaik o swojej codzienności we wsi Wołowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatopiony w słowach. Świat Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 17:51
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o nieco zapomnianym twórcy, któremu poświęcono niedawno festiwal w Gorlicach i Szymbarku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepan Twardoch: są rzeczy, których bym nie powiedział

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 10:00
- Nawet literacko. Bałbym się, że rzeczy napisane w jakiś sposób zaczynają być - mówi pisarz, laureat Nagrody Kościelskich, autor dzienników "Wieloryby i ćmy".
rozwiń zwiń