Prof. Włodzimierz Bolecki: opozycyjność Instytutu Badań Literackich brała się z jego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 16:56
- Ludzie, którzy pracowali w Instytucie po 1956 roku, poprzez to czym się zajmowali, mieli właściwie naturalną skłonność do bycia w opozycji. W marksistowskie rozumienie instytucji, kultury i państwa wpisana była ewidentna sprzeczność między tym modelem a działalnością IBL - mówił w Dwójce historyk literatury związany z Instytutem od 1979 roku.
Audio
  • Instytut Badań Literackich w opozycji (Strefa literatury/Dwójka)
Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk
Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii NaukFoto: Shutterstock.com/Manuel Ascanio

książka_okulary_1200.jpg
Od baraku do pałacu. Dzieje Instytutu Badań Literackich

"Instytut Badań Literackich miał służyć rozwojowi marksizmu w Polsce na terenie literackim. W praktyce wyszło jednak coś zupełnie innego" - to słowa jednego z dyrektorów instytucji Mieczysława Klimowicza, które przytacza Justyna Błażejowska, autorka niedawno wydanej pracy "Opozycja antyreżimowa w Instytucie Badań Literackich PAN w latach 1956-1989".

W kolejnej audycji przygotowanej z okazji 70-lecia Instytutu Badań Literackich PAN mówiliśmy o zaangażowaniu ludzi związanych z IBL w działalność opozycyjną, antysystemową – zarówno na poziomie organizacyjnym protestu, jak i tworzenia niezależnej myśli o literaturze - na przestrzeni kilku dekad.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Alina Kowalczykowa, Anna Tłuchowska, prof. Włodzimierz BoleckiMarek Gumkowski

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 19.00 

pg/gs

Czytaj także

Rozmowa wahadła z budzikiem. Zegary w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:12
Tematem audycji był czas, którego precyzyjne odmierzanie tak wrosło w naszą codzienność, że dziś trudno wyobrazić sobie życie podyktowane innym rytmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zyta Oryszyn. Zakorzeniona w swoich czasach pisarka osobna

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 15:21
- To nigdy nie była literatura, która ucieka od otaczającej rzeczywistości. Zawsze była bardzo mocno zakorzeniona w swoich czasach, a jednocześnie odporna na mody. Zawsze na uboczu, ale to też niedobrze powiedziane, bo właśnie to nie było nic takiego, co się odwracało i chowało przed doświadczeniami wszystkich nas - mówiła w Dwójce Małgorzata Łukasiewicz, przyjaciółka pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielokulturowa Atlantyda Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:47
- Z tego wielonarodowego tygla Vincenz wydobywa to, co wydaje mu się uniwersalne - opowiadał prof. Wojciech Kudyba o postawie życiowej znakomitego pisarza, erudyty, autora tetralogii "Na wysokiej połoninie".
rozwiń zwiń