Ernest Bryll w oczach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 22:00
W "Strefie literatury" wspominaliśmy Ernesta Brylla. Ze względu na ograniczony czas audycji pominęliśmy etap jego kariery dyplomatycznej, gdy już w nowych czasach reprezentował Polskę w Irlandii jako ambasador. Nie mówiliśmy też o dokonywanych wspólnie z żoną przekładach literatury irlandzkiej.
Ernet Bryll w studiu Polskiego Radia
Ernet Bryll w studiu Polskiego RadiaFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Przyjaciele ożywili natomiast Ernesta Brylla - dramaturga, poetę, autora libretto do śpiewogier, oratoriów i musicali; a przede wszystkim serdecznego, chcącego zrozumieć innych i świat człowieka. Człowieka, który łączył - nie dzielił.

Usłyszeliśmy: Ewę Dałkowską, Annę Mieszczanek, Krystynę Prońko, Andrzeja Ferenca, Michała Komara, Janusza Kukułę, Olgierda Łukaszewicza, prof. Andrzeja Nowaka i Marcina Wolskiego. Z archiwum przemówił również sam Ernest Bryll.


Posłuchaj
30:09 2024_04_05 21_29_52_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Ernest Bryll we wspomnieniach (Strefa literatury/Dwójka) 

Ernest Bryll - poeta, pisarz, tłumacz, dziennikarz, krytyk filmowy i dyplomata. W marcu tego roku zmarł w wieku 89 lat.

Debiutował w 1958 roku tomikiem wierszy pt. "Wigilie wariata". Kolejnym był wydany dwa lata później "Autoportret z bykiem". Proza pojawia się w 1963 roku, było to "Studium", a rok później "Ciotka".

Ernest Bryll zajmował się również pisaniem dramatów, tłumaczeniami, tworzeniem tekstów piosenek i krytyką filmową, a w latach 1991-1995 pełni funkcję ambasadora RP w Irlandii. Był także autorem wielu scenariuszy słuchowisk Teatru Polskiego Radia. W 2016 otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 5.04.2024

Godz. emisji: 21.30

mgc/aw/pg


Czytaj także

Tadeusz Woźniak wspomina Ernesta Brylla: był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 13:30
Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz i prozaik zmarł w wieku 89 lat. - Był jednocześnie wybitnym wieszczem i człowiekiem kultury popularnej. W jednej i drugiej dziedzinie osiągnął wyżyny. Już w czasach komuny grane były jego przestawienia teatralne, zarówno te bardzo poważne, jak i musicalowe. Wszystkie z ogromnymi sukcesami - powiedział na antenie Jedynki muzyk i kompozytor Tadeusz Woźniak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Anna Nasiłowska: Ernest Bryll miał kłopot z dotarciem do publiczności [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 12:00
- Nie wiem, czy twórczość Ernesta Brylla miała teraz tak wielu zwolenników, raczej miała pewien kłopot z dotarciem do publiczności. Oczywiście klasyka piosenki polskiej zawsze będzie przypominana, natomiast o jego wierszach niewiele się pisało - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska. Poeta i prozaik, blisko związany z Polskim Radiem, zmarł 16 marca.
rozwiń zwiń