Soylent i kaszka pieszona, czyli zamienniki mięsa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 12:50
- Nasza tradycja kulinarna przez setki, jeżeli nie tysiące, lat, opierała się na potrawach mięsnych i wytworzyła arcydzieła, które są częścią tożsamości - mówi Paweł Brylski. Czy w przyszłości odetniemy się od tego dziedzictwa?
Audio
  • Paweł Brylski o zamiennikach mięsnych potraw i o kuchni przyszłości (Dwójka/Droga przez mąkę)
Wegańskie burgery to jeden z najczęściej spotykanych odpowiedników mięsnej kuchni
Wegańskie burgery to jeden z najczęściej spotykanych odpowiedników mięsnej kuchniFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Coraz częściej słyszymy, że obecny system żywienia, oparty na hodowli zwierząt, jest nieekologiczny i nieekonomiczny. Sporo osób przechodzi na weganizm, a ogromną popularnością cieszą się roślinne zamienniki dań.

Paweł Brylski wyjaśnia, że wiąże się to z kategorią "comfort food" wprowadzoną w latach 60. przez psycholog dr Joyce Brothers: - Doszła ona do wniosku, że w sytuacjach stresu sięgamy po potrawy wysokokaloryczne, które kojarzą się z bezpieczeństwem dzieciństwa. Myślę, że stąd powodzenie wielu zastępników tradycyjnych potraw, które zapewniają komfort powrotu do "kokona" i pozwalają pozostać, z powodów etycznych, ekologicznych czy nawet towarzyskich, weganinem - wyjaśnia Brylski.

Ekspert opowiada także o soylencie, czyli substytucie pożywienia w formie koktajlu i podaje przepis na kaszkę pieszoną będącą odpowiednikiem staropolskich dań z kaczki. Wyjaśnia też, dlaczego - jego zdaniem - jeśli ludzkość zacznie kolonizować Marsa, nie wyśle tam wynalazców ani menedżerów tylko działkowców.

***

Tytuł audycji: "Drogą przez mąkę"

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Paweł Brylski (literaturoznawca, twórca bloga nokuchwa.pl)

Data emisji: 30.01

Godzina emisji: 12.00

mg/bch

Czytaj także

Czy w 2016 polska kuchnia podbije świat?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 14:00
- W polskiej gastronomii bardzo wyraźnie widać narodową dumę. Tylko taką kuchnią zbudujemy naszą pozycję na świecie - podsumowała ostatnie 12 miesięcy Justyna Adamczyk, szefowa przewodnika "Gault & Millau".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julian Barnes i angielsko-francuska kuchnia

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 16:10
W "Drodze przez mąkę" rozmawialiśmy o twórczości - i obecnych w niech wątkach kulinarnych - Juliana Barnesa, pisarza i eseisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pora obiadu w Polsce bardzo się rozchwiała"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 12:00
- U nas jest zupełnie inaczej niż w krajach śródziemnomorskich, gdzie pora jedzenia jest znormalizowana - o kulinarnym zegarze opowiadała w Dwójce publicystka Joanna Bojańczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadchodzi moda na restauracje monokulturowe

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 13:00
- W Polsce na razie przejawia się to "burgerowniami" i "humusiarniami", ale możemy spodziewać się kolejnych typów lokali wyspecjalizowanych w jednym daniu - mówiła w Dwójce Małgorzata Minta.
rozwiń zwiń