Afera widelcowa. Prawda o zębatym sztućcu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 15:00
Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział niedawno, że Francuzi "uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu". Ile prawdy jest w tym stwierdzeniu?
Audio
  • Afera widelcowa. Prawda o zębatym sztućcu (Droga przez mąkę)
Ostatnie wydarzenia w świecie polityki pokazały, że widelce mogą służyć nie tylko do jedzenia, lecz także do niedyplomatycznych zachowań (zdj. ilustracyjne)
Ostatnie wydarzenia w świecie polityki pokazały, że widelce mogą służyć nie tylko do jedzenia, lecz także do niedyplomatycznych zachowań (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/CC0 Public Domain

Kontrowersyjna wypowiedź polityka szybko została okrzyknięta na Zachodzie mianem "forkgate" ("afera widelcowa"). – Można powiedzieć, że minister częściowo miał rację, aczkolwiek popełnił błąd, powołując się na Wikipedię. Parę dni temu rozmawiałem z wikipedystami, którzy wyjaśnili problem po pojawieniu się tej wypowiedzi – mówił mediewista i badacz kultury europejskiej Łukasz Kozak.

Jak było więc naprawdę? Gość Dwójki zwracał uwagę, że według dostępnych źródeł widelec rzeczywiście pojawił się nieco wcześniej w Polsce niż we Francji, ale jego losy były bardzo skomplikowane.

Nie ma dowodów, że to Polacy uczyli Francuzów obsługi tego sztućca, pewne jest natomiast, że już w XVI w. niewielu było chętnych do tej nauki. Europa bowiem nie darzyła widelca sympatią. Krytykowano go jeszcze w XIX w., m.in. w kręgach kościelnych (atrybut diabła), a w pewnym francuskim dziele wyszydzony został jako narzędzie chętnie używane przez hermafrodytów.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Łukasz Kozak (mediewista)

Data emisji: 22.10.2016

Godzina emisji: 10.00

mc/ei

Czytaj także

Szalone małże płyną do Polski. Smaki prosto z Chile

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 12:00
- Oczywiście wino, owoce morza, owoce suszone. Ale są też produkty mniej oczywiste - wyliczała Katarzyna Kaźmierska z Ambasady Republiki Chile w Warszawie, opowiadając o kuchni chilijskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze prawo restauracji: nie zadzieraj z kelnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 14:00
– Niezbyt dobrze jest podpaść komuś, kto nas karmi – mówił Jakub Milszewski, współautor książki "Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim wyjdziesz coś zjeść".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nad Bałtykiem. Nie tylko kebab, lecz także śledzie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 14:00
W ostatnią wakacyjną sobotę w audycji "Droga przez mąkę" o nadbałtyckiej kuchni rozmawialiśmy z Dorotą Mintą, psychoterapeutką i smakoszką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia w "Jeżycjadzie": tanio, mącznie, pomysłowo

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- Pierwsze tomy "Jeżycjady" przypadają na czasy, kiedy sklepy nie zachwycały swoim asortymentem. Patrząc na stoły bohaterów tego cyklu widać, jak zmieniają się czasy - mówiła o jedzeniu w powieściach Małgorzaty Musierowicz Małgorzata Minta.
rozwiń zwiń