Polskie Radio
Section05
piwo

Złoto dla piwa grodziskiego z Browaru Grodzisk. Jury European Beer Star nie miało wątpliwości

Międzynarodowe jury European Beer Star, największego i najważniejszego konkursu piw w Europie, po raz 20. przyznało medale najlepszym piwom reprezentującym 74 kategorie. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się nowa kategoria: styl grodziski. I chociaż grodzisza warzy wiele krajów, to okazało się, że spośród wszystkich jego interpretacji serce jury podbiło Piwo Grodziskie Oryginalne z Browaru Grodzisk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA piwo konkurs

Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid

Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA piwo alkohol Izrael archeologia odkrycia i ciekawostki starożytność

Ekspert: rygorystyczne prawo nie powinno znacząco wpłynąć na zainteresowanie zawodem kierowcy

- Zaostrzenie kodeksu drogowego nie powinno znacząco wpłynąć na zainteresowanie zawodem kierowcy - ocenił prezes organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska Maciej Wroński. W jego ocenie większy wpływ mają na to warunki pracy kierowców.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze kierowca kierowcy samochody samochód alkohol pijani kierowcy prawo regiony USA Ameryka piwo autostrady

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia ciekawostki dieta górnicy piwo jedzenie Austria NAUKA odkrycia i ciekawostki

Browar sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie. Mógł wytwarzać tysiące litrów piwa

Egipskie ministerstwo do spraw starożytności poinformowało, że może to być najstarszy na świecie browar o dużej produkcji. Jego pozostałości zostały odkryte przez egipskich i amerykańskich archeologów w Abydos, ponad 450 kilometrów na południe od Kairu.
Zobacz więcej na temat:  piwo produkcja kulinaria religia starożytność Egipt archeologia odkrywcy HISTORIA Afryka Bolesław Prus NAUKA literatura książki napoje alkohol