Konferencja Madrid Fusión. Co będziemy jeść w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 12:30
- Wątek mięsa był bardzo obecny na tegorocznej konferencji, bo cały świat gastronomii próbuje zająć wobec niego jakieś stanowisko, wymyślając przeróżne alternatywy - mówił w audycji "Droga przez mąkę" Łukasz Modelski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Posłuchaj
27:19 Dwojka_Droga_przez_make 2021_10_31-11-01-03.mp3 Łukasz Modelski o tym, co będziemy jeść w przyszłości (Droga przez mąkę/Dwójka)

Tematem audycji, która powróciła na antenę po dłuższej przerwie, było doroczne spotkanie szefów kuchni Madrid Fusión, podczas którego dyskutowano o przyszłości gastronomii.

- Przyszłość w gastronomii jest terminem-fetyszem. To coś niezwykle modnego. Jeśli nawet mówi się o tradycji, o powrocie do korzeni, zawsze ubiera się to we frazeologię związaną z nowoczesnością. Niektóre rzeczy z tych, które udało mi się uchwycić na Madrid Fusión, są istotnie stare, choć staną się - przynajmniej w Europie - nowe - mówił Łukasz Modelski.

I przywołał tu doniesienia magazynu "Food and Friends", który zapowiada początek światowej ofensywy afrykańskiego zboża zwanego fonio. - Jest to zboże, które ma zupełnie minimalne wymagania, potrzebuje niewiele wody, jest odporne na wysokie temperatury i bardzo szybko, bo w ciągu kilku tygodni, dojrzewa - wyjaśniał prowadzący audycję.

Podkreślił też, że bardzo ciekawym wątkiem tegorocznej konferencji było poszukiwanie alternatyw dla mięsa.

- Wielka, międzynarodowa korporacja zajmująca się chemią gospodarczą, stworzyła "nowe mięso". Jest ono znacznie smaczniejsze niż eksperymenty, których miałem okazję kosztować 5-6 lat temu. Kłopot jest jednak taki, że jest ono z soi, a żeby ją uprawiać, trzeba rozstać się z pewną powierzchnią np. deszczowych lasów - przyznał Łukasz Modelski.

Choć dodał, że produkcja tradycyjnego mięsa również pociąga za sobą konieczność uprawy soi, z której wytwarza się paszę.

W audycji opowiedział też o mięsie z drukarek 3D, które do złudzenia ma przypominać prawdziwą żywność pochodzenia zwierzęcego.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 31.10.2021

Godzina emisji: 11.00

mg

Czytaj także

Pawłowa i Kucharski. Kto serwował Iwaszkiewiczom kurę po literacku?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:00
Kura po literacku, ogórki z miodem i "sałatka z płytkiego morza" były przysmakami autora "Panien z Wilka" i często gościły na stole Iwaszkiewiczów. Kto przygotowywał te smakołyki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jeść po bieganiu? Dietetyk podpowiada

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:30
Dlaczego posiłek po bieganiu jest koniecznością? Bo tak naprawdę to regeneracja powoduje, że wzrasta poziom sportowy biegacza. Oczywiście, ważne jest to, co się dzieje na treningu, ile człowiek z siebie daje, jednak kluczowe znaczenie ma odpowiednia regeneracja. Chodzi o to, że organizm musi uzupełnić stracone elementy, a posiłek ich dostarcza.
rozwiń zwiń