REKLAMA

Lwów - importer cytrusów, przypraw i win

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 12:00
Lwów był w czasach Królestwa Polskiego i I Rzeczypospolitej jednym z najważniejszych miast handlowych. To tędy do Polski trafiały luksusowe towary, między innymi cytrusy, przyprawy i wino. Przywozili je głównie Ormianie i Kreteńczycy, którzy z czasem osiedlali się w mieście.
To właśnie przez Lwów na stoły bogatych obywateli Rzeczypospolitej trafiały owoce cytrusowe
To właśnie przez Lwów na stoły bogatych obywateli Rzeczypospolitej trafiały owoce cytrusoweFoto: Shutterstock/Ekaterina SU

Największą popularnością cieszyła się kreteńska malvasia. W najlepszych latach do Lwowa trafiało milin litrów tego wina. Skąd brała się jego popularność? W "Drodze przez mąkę" mówił o tym prof. Igor Lylo z Uniwersytetu Lwowskiego.

Lwów został założony ok. 1250 przez króla Rusi Daniela Halickiego, który nazwał miasto na cześć swojego syna Lwa Halickiego. W skład Królestwa Polskiego wszedł sto lat później, w roku 1349. Do końca XV wieku miasto rozwijało się bardzo szybko i bez poważniejszych przeszkód. Kwitło zwłaszcza rzemieślnictwo i kupiectwo, bo to we Lwowie schodziły się szlaki handlowe łączące Wschód z Zachodem.

W 1444 roku miastu nadano prawo składu, czyli rodzaj przywileju handlowego, który przyczynił się do rozwoju Lwowa. Miasto wyrosło na doskonale prosperujący gospodarczo ośrodek myśli humanistycznej. Krzyżowały się w nim wpływy polskie, ruskie, żydowskie i ormiańskie.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor audycji, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Posłuchaj
30:12 Dwojka_Droga_przez_make 2022_05_01-11-00-11.mp3 Lwów - importer cytrusów, przypraw i win (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Droga przez mąkę" 

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Igor Lylo (Uniwersytet Lwowski)

Data emisji: 1.05.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Śluby lwowskie. Przymierze w mieście trzech katedr

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 18:45
- Badacze mówią, że głównym autorem tekstu jest prymas Andrzej Leszczyński, ale król dopisał jedną rzecz, która wyróżnia polski akt spośród wszystkich ówczesnych. To wątek społeczny - mówi dr Wincenty Łaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Włóczęgi". Ostatni zachowany film z "trubaciarzami Lwowa"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 05:40
5 kwietnia 1939 roku w warszawskim kinie "Victoria" odbyła się premiera komedii "Włóczęgi" Michała Waszyńskiego. Był to jeden z trzech filmów, w których zagrał sławny duet Szczepcio i Tońcio. 
rozwiń zwiń