"Strefa mroku" i "Parabole milczenia". Tajemnice Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 13:00
Zbrodnie, do których dochodziło w XX wieku w Chile, i problemy trawiące współczesny Meksyk - na takim tle toczy się akcja książek, o których rozmawialiśmy podczas audycji. Zrecenzowali je Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki książek Strefa mroku i Parabole milczenia
Okładki książek "Strefa mroku" i "Parabole milczenia"Foto: Mat. pras.

Nona Fernandez "Strefa mroku"

Powieść nominowana do National Book Award w kategorii "Literatura w przekładzie".

1984 rok, sam środek rządów Pinocheta. Znikają setki ludzi, dziesiątki tysięcy trafiają do więzień. Członek tajnej policji wchodzi do siedziby dysydenckiej gazety i spowiada się reporterce. Jego zdjęcie i tytuł z okładki - "Torturowałem" - dręczą narratorkę przez całe dorosłe życie.

Zanurzoną w popkulturowych odniesieniach "Strefą mroku" Nona Fernández udowadnia, że wciąż można powiedzieć coś nowego na temat zbrodniczych dyktatur XX wieku. Z wprawą dokumentalistki wplata w fikcję literacką wspomnienia i reporterskie fragmenty, wykorzystując technikę rekonstrukcji zdarzeń, by stworzyć - jak ujął to Ariel Dorfman na łamach "New York Timesa" - "szalenie nowatorską powieść, która wnosi wiele do literatury nie tylko w Chile".

Eduardo Antonio Parra "Parabole milczenia"

Mężczyzna czatujący w ciemności, by dokonać zemsty. Grupa biedaków, którzy postanawiają zająć kawałek pustyni. Piękna prostytutka, którą zarazem kocha i nienawidzi całe miasto. Drobny handlarz narkotyków szukający wsparcia u tajemniczych świętych. Kobieta zagubiona na cmentarzu w burzliwą noc po Dniu Zmarłych. Dziewięć opowiadań. Dziewięć historii. Dziewięć skoków w głęboki Meksyk.

Role głównych bohaterów obsadza Eduardo Antonio Parra zwykłymi ludźmi: to prości rolnicy i robotnicy, ofiary przemocy, ale też kryminaliści i członkowie półświatka. W ich losach przegląda się rzeczywistość Meksyku początku XXI wieku, kraju, który kapituluje wobec wszechobecnych karteli i korupcji. Ale to nie sensacje rodem z pierwszych stron gazet wypełniają te opowieści, tylko historie jednostek, które czasem walczą o godność, a czasem już tylko o przetrwanie. To proza skonstruowana z mistrzowską precyzją, oszczędna, celna, która potrafi przybrać tony liryczne, lecz bywa też lapidarnie oschła, a niekiedy staje się wręcz hipnotyczna.

Parra nawiązuje do wielkich twórców literatury meksykańskiej - jak choćby Carlosa Fuentesa czy Juana Rulfo - pozostając zarazem twórcą na wskroś współczesnym.

(Opisy pochodzą od wydawców)

Posłuchaj
29:37 Dwojka_Czytelnia 2022_06_26-12-30-08.mp3 "Strefa mroku" i "Parabole milczenia". Tajemnice Ameryki Łacińskiej (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk Piotr Kofta

Data emisji: 26.06.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Aura Xilonen i jej meksykańska antyodyseja

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 16:20
W audycji Katarzyny Hagmajer-Kwiatek wysłuchaliśmy rozmowy z autorką powieści "Jankeski fajter", której fragmenty przedstawiamy w cyklu "To się czyta latem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:40
2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
rozwiń zwiń