"Drabina" i "Podróż uczonego doktora Leonarda..." - literatura z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 19:30
W audycji zaprezentowaliśmy dwie pozycje autorów ukraińskich: "Drabinę" Eugenii Kuzniecowej (tł. Iwona Boruszkowska) oraz "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" Mike'a Johannsena (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski).
Eugenia Kuzniecowa Drabina (tł. Iwona Boruszkowska) oraz Mike Johannsen Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej (tł. Maciej PiotrowskiAdam Pomorski) - okładki książek
Eugenia Kuzniecowa "Drabina" (tł. Iwona Boruszkowska) oraz Mike Johannsen "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski) - okładki książekFoto: mat. pras.

Eugenia Kuzniecowa "Drabina" (tł. Iwona Boruszkowska)

Eugenia Kuzniecowa to świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej. Pisarka życie dzieli między ojczyznę a Hiszpanię (gdzie pracuje na uniwersytecie i wraz z mężem wychowuje dzieci). Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy.

POSŁUCHAJ: "Drabina" w "To się czyta".

Introwertyczny Tolik zawsze marzył o własnym domu w Hiszpanii. Kiedy jego marzenie się spełniło i usiadł w wygodnym fotelu, w Ukrainie wybuchła wojna. U progu pojawiła się matka z jego siostrą i jej przyjaciółką, wujem, cioteczną babką, dwoma kotami i hałaśliwym psem. Wyśniona oaza spokoju do złudzenia zaczęła przypominać jego dom rodzinny nieopodal Winnicy. W fontannie, na tonie nawozu, cioteczna babka posadziła pomidory, wujek uzależnił się od flippera, matka nie przestaje dopytywać o narzeczoną. A Tolik, by nie oszaleć, wchodzi do swojego pokoju przez balkon, po drabinie. Taka sytuacja nie może trwać wiecznie.

Eugenia Kuzniecowa z pazurem opowiada o zagmatwanych relacjach rodzinnych, nieoczywistych emocjach i życiu w cieniu wojny. "Drabina" to napisana z humorem, urzekająca, wielowarstwowa opowieść o sile rodzinnych więzi, niespodziewanej miłości i o tym, że największe niespodzianki potrafimy sprawiać sami sobie.

Prowadząca "Czytelnię" Małgorzata Szymankiewicz (C) oraz jej goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta Prowadząca "Czytelnię" Małgorzata Szymankiewicz (C) oraz jej goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Mike Johannsen "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" (tł. Maciej Piotrowski/Adam Pomorski)

"Podróż uczonego doktora Leonarda... " Mike'a Johannsena (1895-1937) jest brawurową księgą pejzażu, awangardową zabawą konwencjami i archetypami kulturowymi: od Don Kichota po kinematografię lat trzydziestych. W hymn ku czci ukraińskiej przyrody okolic Chersonia i Charkowa, autor wplótł dowcipną fabułę granicząca z purnonsensem.

"Stalinizm walczył z ukraińską literaturą nie z powodu jej słabości, ale siły. Ze strachu rozstrzelał całe pokolenie ukraińskich twórców, kula dosięgła także Mike'a Johannsena. Zbrodniarze nie zdołali jednak rozstrzelać jego twórczości, teraz wraca z całym swoim liryzmem, brawurą i absurdalną frazą. Proza charkowskiego literata kojarzy mi się z Trzema panami w łódce (nie licząc psa). W trakcie lektury towarzyszyły mi jednocześnie radość z dzieła, które Johannsen stworzył, i żal za rzeczami, które stworzyć by mógł."

Zbigniew Rokita

[opisy pochodzą od wydawcy]


Posłuchaj
28:39 2024_02_24 19_01_43_PR2_Czytelnia.mp3 Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta recenzują "Drabinę" Eugenii Kuzniecowej oraz "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej" Mike'a Johannsena (Czytelnia/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 24.02.2024

Godz. emisji: 19.00

mgc/DS/pg

Czytaj także

"Witaj w domu" i "Polak" - czym jest miłość

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 19:30
Na półce tego wydania "Czytelni" znalazły się dwie książki: Lucia Berlin "Witaj w domu" (tł. Dobromiła Jankowska) oraz John Maxwell Coetzee "Polak" (tł. Aga Zano). Rozmawiali o nich Małgorzata Szymankiewicz i jej goście Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bajka, Bajeczka" i "Gruby" - jak trudne jest dorastanie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 11:00
Barbara Sadurska "Bajka, Bajeczka" i Michał Michalski "Gruby" - to książki, o których tym razem rozmawialiśmy w "Czytelni". Na spotkanie zapraszała Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń