REKLAMA

Dramat nocy listopadowej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2007 18:00
„Dramat nocy listopadowej” to słuchowisko na podstawie historycznego zapisu procesu Piotra Wysockiego – legendarnego przywódcy powstania 1830 r.

Powstanie Listopadowe zaczęło się 29 listopada atakiem Szkoły Podchorążych  na Belweder. Wysocki, który przewodził podchorążym, po upadku powstania   aresztowany, staje wraz z towarzyszami przed carskim sądem. Zeznając w procesie broni  kolegów: bierze całą winę na siebie przyznając się do wydania hasła do rozpoczęcia walki. Historyczne  wydarzenia 1830 r. uwiecznił później  Stanisław Wyspiański w dramacie „ Noc listopadowa”. Fragmenty dramatu zacytowane w słuchowisku, zaprzeczają samooskarżeniom Wysockiego. Tym razem to fikcja literacka, zderzona z autentycznym  historycznym zapisem, staje się świadectwem bohaterskiej postawy i zarazem tragedii osobistej jednego z przywódców  powstania – skazanego przez carski sąd  na wiele lat Sybiru. Proces pokazuje również konformizm polskich adwokatów tamtego czasu, którzy unikają obrony oskarżonego... 

„Dramat  nocy listopadowej”, reż. Henryk Rozen. W roli Piotra Wysockiego  wystąpił – Jerzy Zelnik, w  postać sędziego Sądu Najwyższego Danenberga wcielił się  Ignacy Machowski. W słuchowisku  wystąpili również  Zbigniew Zapasiewicz, Mieczysław Voit, Stanisława Celińska i inni. Nagranie  z 1980 r.

Czytaj także

Rozdano nagrody Grand PiK 2010

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 22:05
W Ogólnopolskim Konkursie na Artystyczną Formę Radiową i Warsztaty reportażowo-słuchowiskowe Grand PiK 2010 organizowanym przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw wygrała Maria Brzezińska z Radia Lublin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Sergiusz Piasecki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 11:40
W cyklu Powieć w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" Sergiusza Piaseckiego, w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Jana Warenyci. i
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PREMIERA TEATRALNA! "Proces" Kafki w najnowszym przekładzie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2009 19:39
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni premiera słuchowiska wg. znakomitego opowiadania Franza Kafki pt.: Proces w najnowszym polskim przekładzie Jakuba Ekiera i w adaptacji radiowej Witolda Malesy. Reżyseria Jana Warenyci, w roli Józefa K. - Grzegorz Kwiecień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Maria Kuncewiczowa „Tristan 1946”

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2010 21:46
Tristan 1946 – jedna z najpiękniejszych historii miłosnych opowiedziana na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Czubaszek się "resetuje"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 08:00
Dzienniarka przyznaje, że sama nie pamięta, ile lat pracuje w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń