X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bronisław Pawlik w teatrze wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 16:00
To był pierwszy laureat nagrody Wielkiego Splendora, przyznawanej przez zespół Teatru Polskiego Radia za wybitne kreacje aktorskie.
Bronisław Pawlik w swej najsłynniejszej roli - Ignacego Rzeckiego w serialu Lalka w reżyserii Ryszarda Bera
Bronisław Pawlik w swej najsłynniejszej roli - Ignacego Rzeckiego w serialu "Lalka" w reżyserii Ryszarda BeraFoto: TVP/PAP

A stworzył ich niemało, podobnie jak na scenie. Był aktorem charakterystycznym. W jednym z wywiadów powiedział: "Interesują mnie przede wszystkim ludzie mali, zagubieni w mechanizmie współczesnego świata, niepotrzebni. Wiecznie zakłopotani wszystkim, co ich otacza, niemal samym faktem swego istnienia, nieśmiali, zbędni ludzie - właśnie oni wzruszają mnie najbardziej". I te wzruszenia aktor potrafił przekazać odbiorcom Ale potrafił być też drapieżny.

Do zawodu aktorskiego przygotowywał się w Studiu dramatycznym Iwo Galla. Występował w Teatrze Wybrzeże, Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, by wreszcie w 1953 roku trafić do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Później był aktorem stołecznych teatrów: Polskiego, Ateneum, Powszechnego i Współczesnego. Do historii przeszły m.in. jego role: Baszmaczkina w "Płaszczu" wg Mikołaja Gogola, Smierdiakowa w "Braciach Karamazow", Pluszkina w "Martwych duszach" wg Gogola, Dantona w "Sprawie Dantona, Wassermana w "Locie nad Kukułczym gniazdem", Cześnika w "Zemście". Z filmowego dorobku artysty warto przypomnieć jego role w filmach Stanisława Barei i największą kreację - Rzeckiego w "Lalce".

W Teatrze Polskiego Radia mówiono o nim "Broneczek". Grał w słuchowiskach zarówno współczesnych, jak i w klasyce. Reżyser Zdzisław Dąbrowski nazwał go "Rembrandtem Teatru Polskiego Radia", ponieważ jego paleta kolorów, których używał w głosie, przydźwięków, gestów fonicznych, była bardzo bogata - jak przystało na mistrza. W audycji usłyszą Państwo fragmenty słuchowisk: "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego, "Iwona. księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza, "Biedni ludzie" wg Fiodora Dostojewskiego i "Grube ryby" Michała Bałuckiego.

***

Na audycję z cyklu "Radiowe kreacje mistrzów", w piątek (11.03) w godz. 21.30-22.00, zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Godlewska.

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Trela: nie marzyłem o tym, by być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 15:21
– W czasach liceum fascynowała mnie raczej iluzja i maszyneria teatru. Myślałem o scenografii – mówił aktor, a zarazem bohater książki "Trela" Beaty Guczalskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: praca to moja modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych piosenek i skeczy z udziałem znakomitej aktorki oraz rozmowy z samą Krystyną Sienkiewicz, która w 2015 roku świętowała jubileusz 60-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń