Królestwo soli i ryb. Oświęcim nieznany

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 15:00
- Ludzie przyjeżdżają tutaj, by obejrzeć obóz, niewielu decyduje się zwiedzić same miasto. Próbujemy to zmienić - mówiła w Dwójce Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Audio
  • Królestwo soli i ryb. Oświęcim nieznany (Mikrokosmosy/Dwójka)
Zamek w Oświęcimiu przez wieki był siedzibą lokalnych władz. Po II wojnie mieścił się tu m.in. urząd pracy. Od 2010 pełni rolę muzeum
Zamek w Oświęcimiu przez wieki był siedzibą lokalnych władz. Po II wojnie mieścił się tu m.in. urząd pracy. Od 2010 pełni rolę muzeumFoto: Pixabay/DzidekLasek

W reportażu Justyny Piernik poznawaliśmy mniej znaną historię Oświęcimia, która jest nie tylko ciekawa, ale i długa. Oświęcim należy do najstarszych polskich miast. Prawa miejskie zostały mu nadane w XIII wieku. - Tutejsza ludność bogaciła się handlując solą - opowiadała Wioletta Oleś. - W XVI wieku sławne stały się oświęcimskie stawy rybne, z których ryby regularnie trafiały na Wawel.

Okres permanentnego rozwoju Oświęcimia przerwał najazd szwedzki w XVII wieku. Ponowny rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku dzięki połączeniu kolejowemu z Krakowem, Katowicami i Wiedniem. Co ciekawe, na początku XX wieku Oświęcim stał się bramą do Ameryki.

W audycji o współczesnym Oświęcimiu opowiadali jego mieszkańcy, wśród nich były dziennikarz Dwójki Paweł Sawicki.

***

Tytuł audycji: "Przestrzenie kultury" (cykl "Mikrokosmosy")

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Wioletta Oleś (dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu), Mariola Talewicz (dyrektor Galerii Książki), Tomasz Kuncewicz (szef Centrum Żydowskiego), Paweł Sawicki (pracownik muzeum Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 29.05.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Czytaj także

Nie każdy flancowany warszawiak to "słoik"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 14:00
- Stanisław Grzesiuk był przyjezdnym warszawiakiem. Niby "słoik", a jest przecież jednym z symboli tego miasta - mówił na Pikniku Naukowym stołeczny bard Heniek Małolepszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamięć o Holokauście jest pamięcią uniwersalną"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:00
Ponad 1,7 miliona osób w ubiegłym roku odwiedziło Muzeum Auschwitz-Birkenau. Czego dowiedzieli się zwiedzający?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chełmno - miasto miłości przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 14:00
W chełmińskiej Farze przechowywana jest relikwia św. Walentego. Zapraszamy do wysłuchania audycji o atutach Chełmna - w tym kontekście i nie tylko.
rozwiń zwiń