"Pamięć o Holokauście jest pamięcią uniwersalną"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:00
Ponad 1,7 miliona osób w ubiegłym roku odwiedziło Muzeum Auschwitz-Birkenau. Czego dowiedzieli się zwiedzający?
Audio
  • Rozmowa o teraźniejszości oraz przyszłości Muzeum Auschwitz-Birkenau (Inny stan skupienia/Dwójka)
W audycji rozmawialiśmy także o przyszłości Muzeum Auschwitz-Birkenau
W audycji rozmawialiśmy także o przyszłości Muzeum Auschwitz-BirkenauFoto: Pixabay/RonPorter/dom. publiczna

- Auschwitz jest miejscem wielu pamięci, które mogą ze sobą współistnieć. Czas konfliktu różnych pamięci mamy już za sobą - mówił Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Przeciętny odwiedzający spędza u nas cztery godziny. Tyle czasu ma edukator, aby dostosować się do potrzeb i możliwości danej grupy. Staramy się, aby Auschwitz było nie tylko miejscem uczczenia pamięci ofiar tej straszliwej zbrodni. Próbujemy ukierunkować refleksję naszych gości. Można oczywiście poprzestać na pesymistycznej ocenie człowieka. Ale można też skupić się na ludziach dobrej woli, mieszkańcach okolicznych wsi, który próbowali udzielać pomocy - wyjaśnił.

O uniwersalnym charakterze pamięci związanej z Auschwitz świadczy rosnąca z roku na roku liczba odwiedzających (w 2015 było to ponad 1,7 miliona osób) oraz fakt, że w trud konserwatorski zaangażowane są takie państwa, jak Azerbejdżan czy Nowa Zelandia.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście:  Jan Wojciech Piekarski (były ambasador RP w Izraelu), profesor Paweł Machcewicz (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Paweł Sawicki (Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 27.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/jp

Czytaj także

Kilkaset symboli obcej dominacji na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 21:00
Pomnik "czterech śpiących" - pierwszy monument wzniesiony w Warszawie po zakończeniu wojny - to zdaniem historyków znak sowieckiej dominacji w Polsce. Ale wielu warszawian chce jego powrotu na Plac Wileński...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor MOCAK-u: mówienie o Zagładzie nie może być przyjemne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 19:31
- To nie jest prowokacja, lecz niepozbawione szacunku operowanie symbolem cywilizacyjnym, by powiedzieć coś istotnego - mówiła dyrektor Maria Anna Potocka o kolejnej pracy prezentowanej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, która wywołała kontrowersje.
rozwiń zwiń