Polskie Radio
Section05
Chełmno

Niemiecka akcja T4 na ziemiach polskich. Eksterminacja "ludzi niewartych życia"

Od 2 do 4 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali 499 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Warcie koło Sieradza. Ten zbrodniczy proceder realizowany był w ramach akcji T4, polegającej na likwidacji osób chorych psychicznie i posiadających wrodzone wady fizyczne. W ramach tej operacji podczas II wojny światowej Niemcy zabili kilkanaście tysięcy pacjentów szpitali psychiatrycznych zlokalizowanych na ziemiach polskich. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski III Rzesza nazizm Adolf Hitler zbrodnie wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka Chełmno

Obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem. Niemieckie piekło na polskiej ziemi

8 grudnia 1941 roku Niemcy wymordowali w Chełmnie nad Nerem siedmiuset Żydów. Wydarzenie to zapoczątkowało działalność pierwszego nazistowskiego obozu zagłady na ziemiach polskich – KL Kulmhof. Miejsca, gdzie śmierć poniosło około 200 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm Holokaust Chełmno Żydzi

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć, 4 grudnia 1245, przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Kościół Prusy Grudziądz Chełmno

"Kultywował tradycję niepodległościową". Odbył się pogrzeb kpt. Edmunda Semraua

W Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim odbył się pogrzeb kapitana Edmunda Semraua, jednego z ostatnich żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W pogrzebie wziął udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1. Dywizja Pancerna Chełmno Wojsko Polskie POLSKA

Kulmhof: 75. rocznica pierwszego transportu więźniów

W Chełmnie nad Nerem spotkali się przedstawiciele rządu, kilku europejskich ambasad, samorządowcy oraz Żydzi i Romowie. Wspólnie uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy pierwszego transportu do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. O obozie w Chełmnie mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zając, dziennikarz, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Chełmno Holokaust Żydzi historia Polski