Polskie Radio
Section05
Chełmno

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć, 4 grudnia 1245, przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Kościół Prusy Grudziądz Chełmno

"Kultywował tradycję niepodległościową". Odbył się pogrzeb kpt. Edmunda Semraua

W Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim odbył się pogrzeb kapitana Edmunda Semraua, jednego z ostatnich żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W pogrzebie wziął udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1. Dywizja Pancerna Chełmno Wojsko Polskie POLSKA

Kulmhof: 75. rocznica pierwszego transportu więźniów

W Chełmnie nad Nerem spotkali się przedstawiciele rządu, kilku europejskich ambasad, samorządowcy oraz Żydzi i Romowie. Wspólnie uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy pierwszego transportu do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. O obozie w Chełmnie mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zając, dziennikarz, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Chełmno Holokaust Żydzi historia Polski