Wypędzeni z domu. Dramat Tatarów krymskich

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 08:00
– Ludzie giną i są zastraszani. Władze okupacyjne dążą do tego, by ludzie dobrowolnie opuszczali półwysep – mówił prof. Adas Jakubauskas, przewodniczący Związku Wspólnot Tatarskich na Litwie.
Audio
  • Wypędzeni z domu. Dramat Tatarów krymskich (Puls świata/Dwójka)
Tatarzy w krymskim Bakczysaraju
Tatarzy w krymskim BakczysarajuFoto: PAP/Jakub Kamiński

W ostatnich dniach w Wilnie odbył się Światowy Kongres Tatarów Krymskich, podczas którego zorganizowano konferencję poświęconą "okupacji półwyspu krymskiego przez Rosję". – Mieliśmy sporo referatów na ten temat i myślę, że tradycją wileńskich spotkań stanie się rozmowa o obecnej sytuacji Tatarów na Krymie – powiedział prof. Adas Jakubauskas.

Gość Dwójki mówił o tym, jak Rosjanie próbują wyrugować Tatarów z ich ojczyzny, podawał statystyki zaginięć oraz śmierci i mówił o skali wyjazdów przedstawicieli tatarskiej mniejszości. – Mam nadzieję, że po skończeniu okupacji rosyjskiej większość powróci. Nie po to przecież w okresie sowieckim Tatarzy dążyli do powrotu na Krym, aby teraz ponownie go opuszczać – mówił.

Prof. Adas Jakubauskas tłumaczył też, w jaki sposób Światowy Kongres Tatarów Krymskich chce zainteresować tą tragedią międzynarodowe organizacje praw człowieka i jak ogólnoświatowa wspólnota tatarska pomaga swoim współbraciom na Krymie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: prof. Adas Jakubauskas (politolog, przewodniczący Związku Wspólnot Tatarskich na Litwie)

Data emisji: 6.06.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krymski tygiel, czyli łóżko jako front konfliktów etnicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 10:00
– Mieszkające na Krymie rodziny Tatarów, Ukraińców, Rosjan i zrusyfikowanych Greków mieszają się od pewnego czasu. Linie podziałów etnicznych zaczynają sprowadzać się do poziomu więzi rodzinnych – mówił w Dwójce historyk dr Dariusz Wierzchoś, współautor książki "Źródła nienawiści".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile Rosjanie zniosą za Krym?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 20:00
- Czy wzniecane przez Putina nastroje nacjonalistyczne są w stanie zrekompensować gwałtowny spadek poziomu życia? – zastanawiał się w Dwójce Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd tak duże poparcie Rosjan dla Putina?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 18:00
Rosyjski prezydent cieszy się ciągle bardzo dużym poparciem. Według ostatnich danych sondażowych sprzyja mu około 85 procent Rosjan.
rozwiń zwiń