Chiny chcą być nowymi Stanami Zjednoczonymi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 08:00
– Na początku tego roku na Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Chin powiedział, że jego państwo broni wolnego handlu i jest za globalizacją – mówił Rafał Tomański, korespondent PAP w Azji.
Audio
  • Chiny chcą być nowymi Stanami Zjednoczonymi (Puls świata/Dwójka)
Prezydent Chin Xi Jinping tuż po wylądowaniu na lotnisku w Hamburgu, gdzie reprezentował swój kraj na szczycie G20
Prezydent Chin Xi Jinping tuż po wylądowaniu na lotnisku w Hamburgu, gdzie reprezentował swój kraj na szczycie G20Foto: PAP/EPA/LUKAS BARTH

– Po szczycie G20 w Hamburgu widzimy, że nie był to żart ani pomyłka, tylko nowy standard. Okazuje się, że nowa administracja amerykańska ma inne podejście do ekonomii, Chiny zaś przejmują każdą lukę – powiedział gość Dwójki o rozwijającej się ofensywie Państwa Środka w światowej gospodarce, czego wyrazem były m.in. chińskie komentarze po niemieckim spotkaniu najbogatszych krajów.

Z Rafałem Tomańskim rozmawialiśmy ponadto o tym, jak państwa G20 widzą przyszłość wolnego handlu po szczycie w Hamburgu i tuż przed spotkaniem w japońskim Hakone, a także o sytuacji bezpieczeństwa w regionie azjatyckim i zapowiedziach umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Japonią. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Rafał Tomański (korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Azji)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Azjatyckie tygrysy na G20. Będzie wspólna koalicja?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:00
- Azja mówi to, co jeszcze niedawno mówiły Stany Zjednoczone, tylko teraz zamieniono się jakby miejscami - podkreślał w Dwójce Rafał Tomański, opowiadając o udziale państw azjatyckich w zbliżającym się szczycie G20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Priorytetem Trumpa powinno być bezpieczeństwo w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 18:00
- Przemówienie amerykańskiego prezydenta w Warszawie powinno rozwijać niejasności dotyczące podejścia nowej administracji do bezpieczeństwa i handlu z Europą – powiedziała Frances Burwell, analityk amerykańskiej Atlantic Council.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa-Azja. Jak wyglądają współczesne migracje?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 19:00
- Migracje azjatyckie odbywają się wewnątrz dawnego świata kolonialnego. Większość migrantów wywodzi się z dawnych kolonii brytyjskich. To dlatego, że Brytyjczycy sprzyjali niegdyś migracjom w obrębie swych posiadłości – powiedział Paraq Khanna z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.
rozwiń zwiń