Dane pomogły wykreować Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 09:00
- W polskiej polityce uważa się, że pojawił się we Francji Macron, który miał niesamowitą osobowość i kompetencje, i nagle Francuzi zaczęli go popierać. To mit - mówił w Dwójce Mateusz Sabat, analityk Big Data for Leaders.
Audio
  • Mateusz Sabat o wykorzystaniu Big Data w kampaniach wyborczych (Puls świata/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Mateusz Sabat jest współautorem niedawno opublikowanego raportu na temat wykorzystania danych tzw. Big Data w kampaniach wyborczych. Big Data to informacje, które zostawiamy w sieci, ale też korzystając z różnych narzędzi zbierających nasze dane, np. podczas wypełniania ankiet. Mateusz Sabat zwrócił uwagę, że Big Data była jednym z głównych czynników wyborczego zwycięstwa Emmanuela Macrona.

- Jego wolontariusze odwiedzili około 100 tysięcy domostw, gdzie udało im się zebrać skutecznie dane od mieszkańców 25 tysięcy gospodarstw, na temat tego, co ich niepokoi, jakie mają potrzeby. Ankiety te przez specjalne aplikacje były wysyłane do bazy danych i na ich podstawie powstał program Macrona napisany językiem wyborców.

Na jeszcze większą skale Big Data zostały wykorzystane podczas kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Mateusz Sabat zwrócił uwagę na manewr, jaki sztab Trumpa wykonał w czasie jednej z telewizyjnych debat z Hillary Clinton.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski 

Gość: Mateusz Sabat (Big Data for Leaders)

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 17.00

bch/mko


Czytaj także

Między strefą Schengen a strefą euro

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 09:00
W "Pulsie świata" komentowaliśmy m.in. słowa szefa czeskiego rządu, który zasugerował, że najważniejszym obecnie problemem Unii Europejskiej jest zmodyfikowanie zasad swobodnego ruchu osobowego między państwami członkowskimi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy prezydent Wenezueli sfingował zamach na swoje życie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 08:00
- Wiarygodność Nicolása Maduro mówiącego godzinę po rzekomym zamachu o ustaleniu jego sprawców jest żadna - mówił w Dwójce Maciej Stasiński, dziennikarz Gazety Wyborczej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedna czwarta Rosjan niezadowolona z Putina. Idą zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 09:00
- Rosjanie cały czas czują oddech powracającej wielkiej smuty. Tego, że może być tak jak w latach 90. - komentowała dr Agnieszka Bryc najnowsze, niekorzystne dla Władimira Putina, wyniki badań nastrojów społecznych w Rosji.
rozwiń zwiń