Minister Gliński: nie będę ingerował w przekaz artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:20
- Wolność twórcza ma szerokie granice, ale one istnieją. Będziemy w tej kwestii delikatni - deklarował wicepremier Piotr Gliński, komentując w Dwójce "awanturę" wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu i przedstawiając priorytety nowej polityki kulturalnej.
Audio
  • Wicepremier Piotr Gliński przedstawia w Dwójce priorytety swojej polityki kulturalnej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński
Wicepremier i minister kultury prof. Piotr GlińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Za główny cel tej ostatniej prof. Piotr Gliński uznał stabilizację sytuacji materialnej środowisk oraz instytucji twórczych. Po drugie zwrócił uwagę na konieczność zrównoważonego rozwoju także w sferze kultury, dystansując się wobec skoncentrowanej na wielkich aglomeracjach polityki poprzedniego rządu. Zdaniem naszego gościa ważna jest także popularyzacja polskiej historii i tożsamości w kraju oraz za granicą, a także transmisja wzorców kultury wysokiej do kultury masowej. W tym ostatnim zadaniu niebagatelną rolę mają odegrać media publiczne, które staną się narodowymi instytucjami kultury.

Co ciekawe, wśród wyzwań państwa polskiego wicepremier wymienił problem, którego rozwiązywaniem zajmował się w Polsce dotychczas... Bill Gates.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: prof. Piotr Gliński (wicepremier i minister kultury)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/mg

Czytaj także

Jarosław Sellin: więcej kultury wysokiej w mediach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 17:00
- Anteny ogólnopolskie powinny być w większej mierze niż dotychczas nasycone treściami o charakterze misyjnym – podkreślał w Dwójce Jarosław Sellin, mówiąc o funkcjonowaniu mediów publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarze Dwójki z odznaczeniami państwowymi

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 15:00
Joanna Szwedowska i Marek Zwyrzykowski znaleźli się w gronie pracowników Polskiego Radia uhonorowanych odznaczeniami państwowymi. Wyróżnienia przyznano za wybitne zasługi na rzecz rozwoju Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wolno w teatrze? Zapytamy Krzysztofa Mieszkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:27
W sobotę 21 listopada w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyła się w atmosferze skandalu premiera sztuki "Śmierć i dziewczyna".
rozwiń zwiń