Wilimowski. Najlepszy polski piłkarz niemiecki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 20:00
Przed 1939 r. grał w polskiej jedenastce, w latach 40. zdobywał gole dla drużyny narodowej III Rzeszy. Czy zasłużył na miano zdrajcy, które przylgnęło do niego po wojnie?
Audio
  • Wilimowski. Najlepszy polski piłkarz niemiecki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ernest Wilimowski. Zdjęcie z 1936 r.
Ernest Wilimowski. Zdjęcie z 1936 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Ernest Wilimowski urodził się sto lat temu - 23 czerwca 1916 r. w Katowicach - jako Ernst Otto Prandella. Nazwisko "Wilimowski" przyjął po swoim ojczymie. – Wychowywany przez matkę mówił raczej po niemiecku, doskonale władał też śląską gwarą. Potem jako nastoletni chłopak poszedł do polskiego gimnazjum – mówił historyk kultury fizycznej i sportu dr Robert Gawkowski.

Karierę piłkarską Ernest Wilimowski rozpoczął w niemieckim klubie FC Kattowitz, który "zdradził" na rzecz polskiej drużyny Ruch Hajduki Wielkie. Co zdecydowało o tym wyborze oraz późniejszym, gdy podpisał volkslistę i zaczął grać w barwach nazistowskich Niemiec? Jak można go oceniać na tle skomplikowanej historii polsko-niemieckiego Śląska i roli piłki nożnej w tym regionie? M.in. o tym dyskutowaliśmy w Dwójce.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Marcin Wiatr (Instytut im. Georga Eckerta ds. Międzynarodowych Badań nad Podręcznikami w Brunszwiku), dr Robert Gawkowski (historyk kultury fizycznej i sportu z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 15.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

"Magik" przekracza mroczną granicę Berlina

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 18:10
Splątane losy bohaterów, sensacyjna intryga i Berlin w okresie świetności. O "Magiku", swojej nowej powieści, mówiła w audycji "Świat młodych" Magdalena Parys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery pamiętne bramki Ernesta Wilimowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 11:00
Pięć fragmentów wydanej przez Książkowe Klimaty powieści "Wilimowski" Miljenki Jergowicia, laureata Angelusa, czytał w Dwójce Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń