Naukowe emocje. Antropolog krytykuje neoliberalizm

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 19:00
– Chcieliśmy zebrać teksty ludzi, którym neoliberalizm w różny sposób doskwiera, i zobaczyć, dlaczego tak się dzieje – mówił prof. Wojciech Burszta, współautor książki "Zwodnicze imaginarium. Antropologia neoliberalizmu".
Audio
  • Naukowe emocje. Antropolog krytykuje neoliberalizm (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Naukowe emocje. Antropolog krytykuje neoliberalizm
Foto: materiały prasowe SWPS

Jednym z autorów książki jest także dr Michał Rauszer, antropolog z Instytutu Slawistyki PAN, który stwierdził, że "jeżeli zaczniemy opisywać neoliberalizm w kategoriach neutralnych naukowo, to nie opiszemy jego istoty".

– W pozytywistycznym XIX-wiecznym ideale naukowcy opisują kwestie, które są neutralne. Neoliberalizm jednak taki nie jest. To ideologia, która ma na celu osiągnięcie pewnego efektu. Chcąc opisywać go w sposób neutralny, odcinamy jak gdyby zasadniczą cechę neoliberalizmu, polegającej na politycznym celu – tłumaczył.

Goście Dwójki opowiadali o tym, co najbardziej doskwiera naukowcom w neoliberalizmie i w jaki sposób antropologia może stać się politycznie zaangażowana.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: prof. Wojciech Burszta (antropolog kultury z SWPS), dr Jacek Drozda (antropolog kultury), dr Michał Rauszer (antropolog z Instytutu Slawistyki PAN)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/mg

Czytaj także

Polska alternatywa. Wywracanie świata w doktoracie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 18:30
– Od dawna interesowałem się ruchami próbującymi kwestionować reguły społeczne – mówił dr Xawery Stańczyk, autor najlepszego w ostatnim roku doktoratu o kulturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telewizja, wyklejanki i inne badania z dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 19:00
- Nauki społeczne w Polsce traktowały do tej pory dzieci jako przedmiot, a nie podmiot badań – mówiły w audycji rozmówczynie Piotr Kędziorka.
rozwiń zwiń