REKLAMA

Uczta z długich świń i inne wstydy rajskich wysp

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 20:30
– Na Malekuli popełniłem błąd, publicznie pytając miejsce, gdzie były ostatnie przypadki tej praktyki. Szef wioski zakazał ludziom kontaktów ze mną – mówił o pewnym tabu wysp na Pacyfiku Krzysztof Kryza, autor książki "Wyspy koralowe".
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Kryzą, autorem książki "Wyspy koralowe" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka Wysp koralowych Krzysztofa Kryzy
Okładka "Wysp koralowych" Krzysztofa KryzyFoto: materiały prasowe/Shutterstock.com

W ciągu siedmiu miesięcy gość Dwójki odwiedził wyspy Fidżi, archipelag Vanuatu i Wyspy Salomona, potem Triobrandy, Papuę Nową Gwineę, Indonezję i Malezję. W jednym miejscu pozostawał przynajmniej przez kilka dni. Podróżował w pojedynkę. – Wtedy bardziej wtapiam się w życie ludzi, których odwiedzam, i nie czuję się samotny, mimo że jestem sam – tłumaczył.

Krzysztof Kryza opowiadał m.in. o sposobie, w jaki układa oryginalne trasy swych podróży, o gwałtownych przemianach cywilizacyjnych, którym podlegają nawet najbardziej odcięte od świata społeczności, a także wspomniał o niesławnych tradycjach wysp Oceanu Spokojnego, do których należy praktykowana do dziś tzw. uczta z długich świń.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: Krzysztof Kryza (podróżnik, autor książki "Wyspy koralowe")

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/ac


Czytaj także

"Pieczeń dla Amfy". O czym marzą dziewczyny z Gdańska?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:00
- To, co łączy moje bohaterki, to oczekiwanie na cud - mówiła Salcia Hałas o swojej debiutanckiej książce "Pieczeń dla Amfy", za którą została wyróżniona tegoroczną Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii prozy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fałszywe papiery i medycyna. Życie Lema w wojennym Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:15
- Lem zawsze marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej, ale ze względu na swoje burżuazyjne pochodzenie jedyne, na co mógł się dostać, to uczelnia medyczna –powiedział w Dwójce Wojciech Orliński, autor biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi".
rozwiń zwiń