"The Crown". Serialowe życie królowej Elżbiety

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 15:29
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o dwóch sezonach nagradzanego serialu opowiadającego o wydarzeniach na dworze brytyjskim, począwszy od roku 1947 roku.
Claire Foy na planie serialu The Crown
Claire Foy na planie serialu "The Crown"Foto: Netflix/materiały promocyjne

Serial "The Crown" - "Korona" - podróż za kulisy największych wydarzeń, które ukształtowały po wojnie nie tylko brytyjską Koronę, ale także światową politykę. Najdroższa w historii produkcja Netflixa z budżetem 100 mln funtów. Pierwsza seria obejmowała lata 1947-55 (od ślubu Elżbiety II z Filipem do rozstania księżniczki Małgorzaty z Townsendem). Scenarzysta Peter Morgan ("Frost/Nixon") oparł intrygę na niezwykle ciekawych relacjach królowej z genialnie zagranym przez Johna Lithgowa Winstonem Churchillem.

Druga seria opowiada o "czarnych owcach królewskiej dynastii" - burzliwej młodości księcia Filipa, czy ukrywanej przeszłości Edwarda VIII, który abdykował z miłości do rozwódki i został nieformalnie wyklęty przez ród Windsorów.

Jak piszą krytycy: "to mogła być plotkarska opera mydlana o skandalach w rodzinie królewskiej. Nic z tych rzeczy. »The Crown« to pięknie zrealizowana podróż przez historię XX wieku".

Serial otrzymał dwa Złote Globy za rok 2016 - w kategoriach najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka w serialu dramatycznym (dla Claire Foy).

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w piątek (15.13) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Marcin Pesta.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: serial netflix
Czytaj także

Scenarzyści piszą dziś seriale. Kto pisze filmy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- W telewizji mamy wpływ na każde słowo. W filmie musimy wykonywać polecenia producenta - stwierdził Andrew Davies, współtwórca serialu "House of Cards".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cicha noc" i inne filmy "frontem do człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 19:23
- To co łączy film Piotra Domalewskiego i innych młodych twórców to fakt, że ich bohaterzy mówią językiem, który jest bliski ludziom. To nie są wymyślone, papierowe postaci, tylko bohaterzy, na których w polskim kinie czekałam – podkreśliła Kaja Klimek, opowiadając o produkcjach pokazanych na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc i kłamstwo w filmowym obrazie "rosyjskości"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 19:00
- Łoźnica robi kino autorskie, mówi do widza językiem filmu dokumentalnego i dlatego "Łagodna" jest obrazem bardzo trudnym, ale prawdziwym. Wnika w esencję Rosji i rosyjskości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń