Monika Rogozińska: coraz bardziej doceniam piękno polskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 19:00
- Bogactwo polskiej przyrody uderzyło mnie szczególnie po powrocie z wyprawy na Mount Everest. Wtedy przez Indie podróżowałam samochodem. Widziałam twarze ludzi spalonych słońcem i popękane, jak ziemia, po której chodzili. Po powrocie Polska wydawała mi się krainą mlekiem i miodem płynącą - mówiła podróżniczka Monika Rogozińska.
Audio
  • Monika Rogozińska o patriotyzmie, pięknie i wolności jaką dały jej góry (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Monika Rogozińska
Monika RogozińskaFoto: archiwum Moniki Rogozińskiej

pollack_1200.jpg
Martin Pollack: nic nie wiedziałem o Polsce, gdy tu przyjeżdżałem

Choć urodziła się w Warszawie, zawsze pociągały ją góry. Przeniosła się w Tatry, gdzie pracowała w górskich schroniskach, była ratownikiem TOPR i przewodniczką. Podróżniczka, która jest m.in. organizatorką zimowych wypraw na ośmiotysięczniki zdradzała, że dopiero będąc poza granicami Polski, poczuła prawdziwą dumę ze swoich rodaków.

- Coraz bardziej uderza mnie piękno polskiej tożsamości. Byłam wstrząśnięta, kiedy we Francji trafiłam na przepięknie opactwo, po którym zostały tylko ruiny. Byłam przekonana, że zostało zniszczone w ramach jednego z historycznych najazdów. Póżniej dowiedziałam się, że stało się za sprawą francuskiej rewolucji. Francuzi sami zniszczyli wytwór własnej kultury. Tym się różnimy. Im dłużej jeżdżę po świecie, tym więcej znajduję pięknych polskich cech - opowiadała.

Dziennikarka na antenie Dwójki opowiadała skąd wzięła się inspiracja, by swoją podróż wyznaczyć szlakiem sacrum i piękna. - Najpiękniejsze rzeczy człowiek zawsze tworzył dla Boga. Znajduję piękne miejsca i mogę przebywać w ich otoczeniu godzinami. Nie mogę "najeść się" ich pięknem - mówiła. 

Który kraj jest drugą ojczyzną Moniki Rogozińskiej? O jakim rodzaju ludzkiego piękna mówiła na antenie Dwójki? Jaką cechę wspólną dzielimy z przedstawicielami innych kultur? Czego nauczyła ją miłość do gór? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Jakub Kukla

Gość: Monika Rogozińska (dziennikarka, pisarka, taterniczka)

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 18.00

ac/pg


Czytaj także

Z pasji odkrywania - wyprawy na szczyty wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 16:00
- Nie interesują mnie miejsca, w które każdy może się dostać. Pociągają mnie te, do których ciężko dotrzeć - mówi w Czwórce Grzegorz Gawlik, zafascynowany geologią prawnik, podróżnik, himalaista oraz zdobywca wulkanów.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętnik Ewy Dzieduszyckiej. Wiek XX okiem buntowniczki

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 17:04
- Babcia w tych wspomnieniach opisuje, ze szczególną wrażliwością na kwestie nierównego traktowania kobiet, jak buzował XX wiek - o książce "Podróżniczka" opowiadała w Dwójce Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Philip Roth pisał o niesłychanej intensywności życia wobec śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:11
- W centrum jego twórczości była śmierć, przy czym ja zawsze pamiętam wołanie bohatera "Teatru Sabata", że chce więcej życia, więcej wszystkiego, nawet klęsk, ponieważ ta wrzaskliwa żywotność jest czymś, co można przeciwstawić śmierci - mówiła w Dwójce dziennikarka Justyna Sobolewska.
rozwiń zwiń