Najważniejsza niemiecka interpretacja Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 18:36
- Mamy do czynienia z pracą, która przecierała pewien szlak mimo tendencyjności w ujęciu tematu - o książce "Powstanie Warszawskie 1944" Hannsa von Krannhalsa mówił w Dwójce prof. Andrzej Chojnowski.
Audio
  • Rozmowa o książce "Powstanie Warszawskie 1944" Hannsa von Krannhalsa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Grafika na podstawie zdjęcia z 28 sierpnia, gdy gmach Prudentialu został trafiony przez niemiecki pocisk
Grafika na podstawie zdjęcia z 28 sierpnia, gdy gmach Prudentialu został trafiony przez niemiecki pociskFoto: wikimedia/domena publiczna

Wydana 55 lat temu w Republice Federalnej Niemiec książka ukazuje się obecnie po raz pierwszy w Polsce. To niemieckie spojrzenie na Powstanie Warszawskie, na jego przebieg, zbrodnie niemieckie, stosunek sił i pertraktacje kapitulacyjne. - Ta praca ma walor poznawczy, bo nikt potem Krannhalsa nie przelicytował. Po stronie niemieckiej nie było chętnych, żeby podejmować tematykę Powstania Warszawskiego - podkreślił prof. Andrzej Chojnowski.

W audycji mówiliśmy o kontrowersyjnych z polskiej perspektywy fragmentach monografii Krannhalsa. Dziennikarz Piotr Gursztyn zwrócił uwagę na próbę wybielania żołnierzy Wermachtu i przerzucanie win na SS, ale też na zdziwienie autora postawą powstańców.

W programie rozmawialiśmy też o obecności tematu powstania w mediach niemieckich.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Wacław Holewiński

Goście: prof. Andrzej Chojnowski, Piotr Gursztyn, prof. Bogdan Musiał

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/pg


Czytaj także

Wystawa o Powstaniu Warszawskim. "Niemcy są wstrząśnięci"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 11:00
O wyjazdowej ekspozycji "Powstanie Warszawskie 1944" prezentowanej od 1 lipca w niemieckim Peenemünde rozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem przestrzeń " Moniki Borzym. Płyta z powstańczymi wierszami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:00
- To jest taki materiał, który omija głowę i trafia prosto do serca. Pracując przy nim, nie potrafiłam kontrolować swoich emocji – powiedziała wokalistka jazzowa, która nagrała właśnie płytę "Jestem przestrzeń" z piosenkami do wierszy poetki Anny Świrszczyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstańcy '44". Wspomnienia bohaterów Sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 12:00
Marzena Trybała czytała w Dwójce fragmenty książki Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć bohaterów. Rocznica Sierpnia '44 w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 10:00
Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych niepodległościowych zrywów w historii naszego kraju.
rozwiń zwiń