Żołnierki wyklęte, gimnazjaliści i scena w Tarnowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 19:19
- Przeczytałam tę powieść i urzekło mnie to, że jest to powieść o dwóch kobietach. Taki wątek rzadko pojawia się w książkach o żołnierzach wyklętych – podkreśliła Ewa Tomasik-Adamczak, opowiadając o książce Wacława Holewińskiego "Opowiem Ci o wolności".
Audio
  • Żołnierki wyklęte, gimnazjaliści i scena w Tarnowie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wikimedia/domena publiczna

Goszcząca w Dwójce aktorka i reżyserka mówiła o książce przedstawiającej losy Marii Nachtman i Walentyny Stempkowskiej, uczennic wciągniętych do konspiracji przez braci, prześladowanych przez władze po tzw. sowieckim wyzwoleniu.

- Czytając tę książkę, miałam w głowie poszczególne sceny. Moi uczniowie tak bardzo przejęli się historią dwóch bohaterek, że wspólnymi siłami stworzyliśmy spektakl o niesamowicie hardych kobietach – powiedziała Ewa Tomasik-Adamczak, szefowa koła "A propos", która wraz z uczniami z Gimnazjum nr 6 w Tarnowie przygotowała przedstawienie na podstawie książki Wacława Holewińskiego.

W nagraniu audycji w rozmowie z samym pisarzem posłuchamy również opowieści o burzliwych losach Marii Nachtman i Walentyny Stempkowskiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Lisiecka

Goście: Wacław Holewiński (dziennikarz Dwójki, publicysta), Ewa Tomasik-Adamczak (reżyser, aktorka), członkowie grupy teatralnej "A propos"

Data emisji: 25.07.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/mc

Czytaj także

Agnieszka Grochowska czyta reportaż o Ince

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:16
Znakomita aktorka przedstawiła pięć fragmentów książki Luizy Łuniewskiej "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lilu: "Panny Wyklęte" zmieniły mnie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:00
- Dzięki temu projektowi wiem, że może być inna perspektywa. Inaczej patrzę na swoje problemy - mówiła w Dwójce wokalistka uczestnicząca w muzycznych przedsięwzięciach Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Patriota i straceniec". "Tońko" walczy o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 11:00
– Adam Boryczka nie był politykiem, tylko żołnierzem, który wykonywał swoje zadanie. Wierzył, że należy walczyć do końca – mówił dr Krzysztof Tochman, historyk z IPN.
rozwiń zwiń