Krzysztof Zanussi o Maksie von Sydowie: nigdy nie grał prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:05
- Miał cechę aktorów wielkich: nie było w jego zachowaniu ani chwili chęci ściągnięcia na siebie uwagi - podkreślał Krzysztof Zanussi, wspominając zmarłego 8 marca legendarnego aktora, znanego m.in. z filmów Ingmara Bergmana.  
Audio
  • Rozmowa o dokonaniach aktorskich Maksa von Sydowa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Max von Sydow
Max von SydowFoto: shutterstock.com/Denis Makarenko

Kirk Douglas 1200.jpg
Kirk Douglas. Więcej niż aktor

- Chętnie obserwował ludzi, słuchał, pytał. Natomiast nie było mowy o tym, żeby czymś chciał się popisać. I to jest znak wysokiej jakości: aktor, który nie jest sfrustrowany, nie musi grać, kiedy nie ma ku temu powodu - mówił gość Dwójki.

Krzysztof Zanussi, u którego Max von Sydow zagrał główną rolę w "Dotknięciu ręki", wspominał m.in. pewną dramatyczną historię związaną z pomyłką rekwizytora. Znakomity aktor stracił któregoś dnia przytomność, zabrało go pogotowie. Okazało się, że rekwizytor pomylił fiolki lekarstw i zostawił prawdziwe tabletki. - Następnego dnia Max, słaby, przyszedł na plan i gdy się dowiedział, jak się sprawa miała, powiedział: "Nie śmiejcie przypadkiem zwalniać tego rekwizytora. To, że się przyznał, gwarantuje, że jet uczciwym człowiekiem" - opowiadał Krzysztof Zanussi.

Krytyczka filmowa Adriana Prodeus mówiła z kolei m.in. o charakterystycznym rysie gry Maksa von Sydowa. - "Bojaźń boża". To była ta postawa, która w bergmanowskich rolach się pojawiała. Jednocześnie to było takie wadzenie się z Bogiem. Max von Sydow był świadomy, że te postawy do niego przylgnęły. Korzystał z tego, że jest ikoną kina Bergmana. W wielu różnych błahych swoich rolach, zabawnych nawet, on poniekąd grał tym wizerunkiem - tłumaczyła Adriana Prodeus.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta), Adriana Prodeus (krytyczka filmowa)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Nina Novak: Nie wiedziałam kim jestem. Amerykanie mi powiedzieli

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:40
- Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia - twierdzi Nina Novak, która była gościem "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sala samobójców. Hejter". Jan Komasa: chciałem wstrząsnąć widzem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 18:00
- "Hejter" jest luźną kontynuacją "Sali samobójców". Jesteśmy dalej w uniwersum współczesnego niepokoju, że technologia jest dla nas tak ważna - mówił Jan Komasa o swoim najnowszym filmie w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kwinta: w Piwnicy pod Baranami bawiliśmy się słowem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 20:00
- Zanim jeszcze przyszła cała masa wspaniałych kompozytorów, używaliśmy piosenek raczej jako pretekstu do zabawy, bawił nas szalenie absurd, abstrakcja - wspominał w Dwójce Tadeusz Kwinta początki swojej współpracy z krakowską Piwnicą pod Baranami.
rozwiń zwiń