Dr Łukasz Jasina: Bitwa Warszawska musi być opowiedziana na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 18:00
- Bitwa Warszawska nie jest znana wszystkim Polakom, choć od prawie trzydziestu lat w jej rocznicę, 15 sierpnia, obchodzone jest święto Wojska Polskiego. Ta bitwa nie ma takiego potencjału pamięci, jak na przykład Powstanie Warszawskie - mówił w Dwójce ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski z oficerami i żołnierzami Wojska Polskiego
Naczelnik Państwa Józef Piłsudski z oficerami i żołnierzami Wojska PolskiegoFoto: NAC

bitwa1920.jpg
Bitwa Warszawska - serwis specjalny

Posłuchaj
13:28 _PR2_AAC 2020_08_13-17-33-26.mp3 Dr Łukasz Jasina o wizerunkowym potencjale Bitwy Warszawskiej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Bitwa Warszawska jest bitwą zwycięską w historii Polski, jednak nie opowiadamy o niej zbyt wiele, zaś ogromną przewagę nad nią w opowieści o Polsce w ramach naszej dyplomacji publicznej i polityki historycznej ma II wojna światowa. Zdaniem dr. Łukasza Jasiny, powinniśmy więcej mówić o rzeczach, w których odnieśliśmy zwycięstwo.

- Mimo wielkich starań Polaków z różnych stron, wciąż nie udało się utrwalić na Zachodzie narracji o tym, że komunizm był czymś równie złym, jak nazizm. Promocja tego, co zrobiliśmy w 1920 roku, musi być więc połączona ze wzrostem wiedzy o negatywnej roli komunizmu w dziejach świata. Bitwa Warszawska to symbol zwycięstwa nad komunizmem, więc może nam się znacznie przydać na zewnętrznym froncie. Powinniśmy zacząć przypominać, że jednak polska historia to nie tylko straszliwe klęski, ale także zwycięstwa, które ratowały Polskę i innych - podkreślił gość audycji.

Czytaj też:

Zdaniem eksperta, aby polska polityka historyczna mocniej zainteresowała odbiorców tam, gdzie z samej definicji powinna być w głównej mierze skierowana, czyli za granicą, należałoby "wyjść z opowieścią podstawową". - Nasza wiedza o Polsce z tamtych czasów też jest podstawowa, więc trzeba zacząć od podniesienia naszego kraju z nicości, od tego, że zjednoczył się cały naród. Polacy byli też tą częścią Europy, która wbrew osobom dążącym do kompromisu z bolszewikami, za wszelką cenę uratowała spokojny byt Europy. Wiem, że to pewne uproszczenia, ale to opowieść, z którą wyjść można. Mamy nawet popkulturowe fragmenty, jak chociażby złamanie sowieckich szyfrów – rzecz, która na zachodzie może się znakomicie - opowiadał dr Łukasz Jasina.

Gość audycji mówił również m.in. o tym, jakimi środkami możemy promować polską historię na Zachodzie, a także jak do tej pory zostały w Polsce przyjęte filmy, opowiadające o Bitwie Warszawskiej.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Płociński

Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Radosław Gajda: podczas lockdownu ludzie spędzali czas na terenach zielonych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:00
- Myślę, że podstawową rzeczą, której każdy mógł się dowiedzieć, jest wygląd jego okolicy. Kiedy okazało się, że nie możemy zawieźć dziecka do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, a zakupy możemy robić w miejscach blisko dostępnych, to nagle zaczęliśmy doświadczać tego, co jest bliżej naszego domu - opowiadał w Dwójce architekt i urbanista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 16:02
- Proces przemian po 1989 roku inaczej przebiegał na Ukrainie, na Białorusi, inaczej w Polsce. Te trzy kraje zderzyły się z podobnymi problemami. Bardzo wiele zabytków, zwłaszcza architektury świeckiej było wykorzystywanych jako szkoły, sanatoria, szpitale. Po przemianach bardzo wiele tych miejsc opuszczono - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" historyk sztuki Piotr Kosiewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Grochowska o "W głębi lasu": podobała mi się moja postać

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:31
12 czerwca odbyła się premiera drugiego polskiego serialu zrealizowanego dla platformy Netflix. W 6-odcinkowej serii "W głębi lasu" na podstawie prozy Harlana Cobena wystąpiła w jednej z głównych ról Agnieszka Grochowska. W Dwójce aktorka opowiadała m.in. o tym doświadczeniu.   
rozwiń zwiń