Lang Lang w alei sław

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:48
Najnowsza płyta Lang Langa zawiera dwa nagrania wykonań pomnikowego dzieła J.S. Bacha - "Wariacji goldbergowskich". - Wielu pianistów, gdy myśli o Bachu odczuwa pewien rodzaj respektu. W powszechnym myśleniu o brzmieniu muzyki Bacha jest coś kwadratowego. Warto pozwolić sobie na więcej swobody - mówił znakomity chiński pianista.
Lang Lang
Lang LangFoto: Susannah V. Vergau/PAP/DPA

Posłuchaj
27:57 lang lang.mp3 Rozmowa Andrzeja Sułka z Lang Langiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
  

Lang Lang i Bach - te nazwiska nie chodziły dotąd w parze. Lubujący się przede wszystkim w wirtuozowskim repertuarze romantycznym i nie spoglądający wstecz dalej niż do Haydna, chiński pianista sięgnął oto po "Wariacje goldbergowskie"Stanął tym samym w rzędzie największych – artystów, którzy stworzyli pomnikowe rejestracje Bachowskiego arcydzieła: Landowskiej, Goulda, Perahii, Schiffa, Nikołajewej - by wymienić zaledwie kilka spośród legendarnych nazwisk. W tę "aleję sław" wkracza więc teraz ze swym nowym albumem Lang Lang, a to doskonała okazja do rozmowy z artystą.

Podczas lipcowej konferencji za pośrednictwem internetu odpowiadał na pytania trojga dziennikarzy muzycznych z Polski, Austrii i Szwajcarii. Andrzej Sułek pytał m.in. o przygotowania do pracy nad "Wariacjami", o konsultacje z Nicolausem Harnoncourtem i Andreasem Staierem, o wizję tego monumentalnego cyklu. Lang Lang opowiedział też o tym, dlaczego jego album zawiera od razu dwie wersje nagraniowe "Wariacji goldbergowskich", zrealizowane w odstępie zaledwie dziesięciu dni.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Lang Lang (pianista)

Data emisji: 4.09.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Piotr Kostrzewa: jazz był ze mną od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 12:30
- Mam dwie twarze, a jedną z nich jest jazz. Słuchałem go miliony godzin. Kiedyś zeszyt do matmy miałem na górze, a pod spodem były nuty big bandu i jak wchodzili rodzice, to widzieli matmę. Przepisywałem też nuty, bo nie było ksero, ale do dzisiaj mam te naskrobane ołówkiem partytury - opowiadał w Dwójce kierownik artystyczny Chopin University Big Band.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matthias Goerne: Beethoven był absolutnym geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:16
- Każdy jego utwór to arcydzieło: kwartety smyczkowe, jedyna opera, sonaty fortepianowe, msze, symfonie. Ale co do pieśni pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście są dobre i jak to możliwe, że geniusz nie odniósł sukcesu w tym jednym gatunku. Tymczasem ja jestem pewny, że Beethoven nie zawiódł nas także jako autor pieśni - mówił w Dwójce znakomity niemiecki baryton.
rozwiń zwiń