Piotr Zaremba: wyobrażenia, że można przenieść teatr do sieci, są zawodne

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 16:30
- Dobrze, że możemy oglądać rozmaite wydarzenia teatralne, jak choćby aktorów recytujących wiersze, jednak teatr opiera się na kontakcie żywych ludzi: aktorów i widzów, więc tego będzie brakowało - mówił w Dwójce publicysta i krytyk teatralny Piotr Zaremba. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/JpegPhotographer

Wystawa 1200.jpg
Odbiór kultury w czasach pandemii. "Ważni są pośrednicy"

Posłuchaj
11:21 _PR2_AAC 2020_11_05-17-32-02.mp3 Piotr Zaremba o sytuacji teatrów i kin w czasie pandemii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Epidemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na sytuację kultury w Polsce. Nowe zasady bezpieczeństwa nie ominęły bowiem teatrów i kin. Jak podkreślił w rozmowie Piotr Zaremba, decyzja o czasowym zamknięciu instytucji kultury nie jest jednak zaskoczeniem.

- Ta decyzja miała kilka etapów, ponieważ zanim doszło do całkowitego zamknięcia, wprowadzono kolejne obostrzenia. To jest oczywiście niesłychanie bolesne, bo nie sądzę, żeby jakieś przedstawienie teatralne czy seans filmowy, gdzie były pustki, były ogniskiem zakażenia. Jednak Rząd chce skłonić ludzi do jak najmniejszej ruchliwości, więc ciężko to kwestionować - mówił publicysta.

Czytaj też:

W związku z zamknięciem, część instytucji kulturalnych, jak np. muzea czy filharmonie, przenosi swoją działalność do sieci. Zdaniem Piotra Zaremby, nie jest to jednak możliwe w przypadku teatrów, ponieważ spotkanie online nie zastąpi spotkania na żywo. - To nie jest proteza. Każdy spektakl to niepowtarzalna interakcja pomiędzy widzami a aktorami. Do tej pory mieliśmy też do czynienia z garstką widzów, natomiast była zachowana ciągłość przedstawień sprzed pandemii i możliwość ruszenia nowych projektów - zaznaczył gość audycji.

- Inaczej jest z kinem. Tam plany filmowe, czasem z opóźnieniami, ale są podtrzymywane. Nawet jeżeli nie będzie filmu w kinach, to dotrze on za pośrednictwem platform streamingowych. Natomiast w przypadku teatru to nie jest to samo, bo premier po prostu przez wiele miesięcy nie będzie - mówił Piotr Zaremba.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Zaremba (publicysta, historyk, krytyk teatralny)

Data emisji: 5.11.2020

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Za mało myślimy o innych, za dużo o sobie". Dr Rzymski o kolejnym wzroście zakażeń na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 13:05
- Podstawową kwestią jest świadomość odpowiedzialności za wszystkich, nie za siebie, nie za swoje zdrowie, ale za zdrowie wszystkich - mówił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, komentując rekordowe liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna? Premier wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 15:22
- Jeżeli liczba nowych zakażeń przekroczy 70-75 na 100 tys. mieszkańców, trzeba będzie wprowadzić narodową kwarantannę z zakazem przemieszczania się - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń