Archiwum Instytutu Pileckiego rozpoczyna działalność

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 20:00
- Tworząc to archiwum chcemy zapoczątkować w Polsce i na świecie taką całościową, kompleksową refleksję nad II wojną światową, nad podwójną okupacją w Polsce. To jest bardzo ważna rzecz - mówił w Dwójce Tomasz Stefanek - pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Instytut Pileckiego

Posłuchaj
27:48 O wszystkim z kulturą 13.01.2021.mp3 Cyfrowe Archiwum Pileckiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Archiwum składa się z dokumentów, nagrań filmowych, książek, czasopism i fotografii, łącznie ponad 5 tysięcy jednostek. Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Zbiór jest na tyle okazały, że postanowiono go udostępnić.


ładoś 1200 free.jpg
"Jeśli pandemia odpuści, chcemy działać intensywnie". Dyrektor Instytutu Pileckiego o planach na 2021 r.

O inauguracji Archiwum Instytutu Pileckiego rozmawialiśmy z Tomaszem Stefankiem - pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych i Moniką Maniewską - kierownikiem Zespołu Pozyskiwania Archiwów.

Centrum wiedzy o losach Polski

- Naszym celem było to, żeby stworzyć centrum wiedzy o losach Polski i jej obywateli w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Żeby zapoznać się z tymi dokumentami, które udostępniamy w wersji oryginalnej badacz musiałby odwiedzić wiele placówek w państwach europejskich i w USA. Tymczasem stworzyliśmy takie jedno miejsce, gdzie można się z tymi dokumentami zapoznać. Chcieliśmy także, aby to nasze archiwum było atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych badaczy - mówiła Monika Maniewska, kierownik Zespołu Pozyskiwania Archiwów.

Materiały zgromadzone w archiwum Instytutu pochodzą między innymi z: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, Instytutu Pamięci Narodowej, polskich archiwów państwowych i wielu innych.

Dziękujemy, że wzięliście udział w naszej archiwistycznej konferencji! Wejdźcie na stronę cyfrowego Archiwum Pileckiego,...

Opublikowany przez Instytut Pileckiego Środa, 13 stycznia 2021

- Inauguracja naszego archiwum jest bardzo ważnym momentem w ramach programu archiwalnego, który prowadzimy od wielu miesięcy. Polega on na tym, żeby pozyskiwać dokumenty w wersji cyfrowej z wielu instytucji na świecie. Teraz to wszystko będzie dostępne u nas w Warszawie. Zależy nam na tym, żeby skonfrontować ze sobą te źródła z wybranych instytucji na świecie z tymi, które mamy w Polsce - mówił Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego

Czytaj także:

- Proces pozyskiwania dokumentów czasem wymaga wysiłku i determinacji. Czasem potrzebujemy wsparcia na poziomie politycznym i pomaga tu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzeba połączyć wysiłki, aby osiągnąć cele, o które nam chodzi - mówił Tomasz Stefanek.

Aby skorzystać z zasobów archiwum, należy wejść na stronę archiwum.instytutpileckiego.pl gdzie można zapoznać się z katalogiem zbiorów.

EpehbFiWMAMMw7v (1).jpg
Instytut Pileckiego organizuje szkolenia dla niemieckich nauczycieli. Chętnych więcej niż miejsc

- Wykorzystując dzisiejszą technologię stworzyliśmy narzędzie do prezentowania tych zbiorów. Katalogi dostępne są na stronie internetowej Instytutu, natomiast do zapoznania się z samymi dokumentami zapraszamy do naszej czytelni lub w oddziale w Berlinie. Mamy wyszukiwarkę, która w błyskawicznym tempie wyszukuje w opisach i treści dokumentów, co będzie dużym ułatwieniem dla naukowców. Naszym celem było stworzenie narzędzia funkcjonalnego, przejrzystego i intuicyjnego i to mamy nadzieję się udało - zakończyła Monika Maniewska. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Monika Maniewska i Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Niemcy i Polska: polityka historyczna naszego zachodniego sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 22:15
Niemcy były, są i będą naszym największym sąsiadem Polski. Polskę i Niemcy zawsze będą łączyły pozytywne i negatywne sprawy, będzie nas łączyła, ale i dzieliła, historia. Jaka jest polityka historyczna współczesnych Niemiec, jakie w niej miejsce zajmuje Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawołani po imieniu" – przywrócić pamięć o bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 23:59
- W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do świadków historii. Dla nas to również okazja do tego, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - tak o wystawie  i projekcie "Zawołani po imieniu" powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń