Pandemia w szkołach artystycznych. "To był bardzo ciężki rok"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 19:02
- Bardzo dużo było spraw organizacyjnych, zmian przepisów, zarządzeń i pilnowania tego, żeby kształcenie było na wysokim poziomie. Mówię to z pozycji prorektora. Natomiast nasza uczelnia jest dość niewielka i w dużym stopniu udało się nam prowadzić zajęcia stacjonarnie - mówiła prof. Sylwia Jakubowska-Szycik z ASP w Gdańsku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/dzmat.ph

Posłuchaj
27:47 Dwójka 19.05.2021 OWZK.mp3 Jak pandemia zmieniła szkolnictwo artystyczne? (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
shutterstock_505292740.jpg
Jarema Piekutowski: nie przywykliśmy płacić za kulturę

Pandemia okazała się wyzwaniem - także dla szkolnictwa. Szkoły artystyczne nie są tu wyjątkiem, przeciwnie, niektóre placówki zmagają się z falą rezygnacji.

Od początku pandemii z zajęć w Szkole Muzycznej w Sieradzu zrezygnowało 25 osób. Do placówki dotychczas uczęszczało około 150 uczniów. Powodem rezygnacji są obostrzenia, które uniemożliwiają naukę w sali przy nauczycielu.

"Można śmiało wziąć urlop dziekański"

Zdaniem specjalistów, nauka gry na instrumentach w wersji online jest nieskuteczna i to jest główny powód rezygnacji uczniów. - Dobrze się składa, że o sytuacji w szkolnictwie dyskutujemy na falach Dwójki, bo kultura i oświata mają tutaj ze sobą wiele wspólnego. To spustoszenie w oświacie można śmiało porównać do tego w kulturze. Podpisuję się pod wypowiedziami studentów, którzy twierdzili na początku audycji, że na dobrą sprawę to nie są studia. Można śmiało wziąć urlop dziekański, znaleźć pracę, przeczekać i wrócić kiedy sytuacja się unormuje - przekonywał prof. Jan Jakub Bokun z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Przytoczone przez wykładowcę wypowiedzi studentów kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim zebrała Marzena Bakowska.

W nagraniu audycji więcej o tym, jak pandemia zmieni(ła) szkolnictwo artystyczne.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: prof. Sylwia Jakubowska-Szycik (rzeźbiarka, prorektor ds. kształcenia, studenckich i doktoranckich ASP w Gdańsku), prof. Jan Jakub Bokun (klarnecista, dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Piotr Rubik o tym, jak rozpoznać talent muzyczny u dziecka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 16:50
- Przy okazji różnych konkursów obserwuję, że dzieci chcą śpiewać i uczyć się grać. Niezależnie od tego, czy później będą muzykami czy lekarzami albo prezesami, to kontakt z muzyką poszerza horyzonty, uwrażliwia, rozwija - mówi Piotr Rubik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja muzyczna i jej korzyści dla rozwoju dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 12:31
Dlaczego nie powinniśmy lekceważyć lekcji muzyki i korzystać z zajęć dodatkowych, np. w domach kultury? Jakie korzyści z kształcenia muzycznego pokazują wyniki badań międzynarodowych? O tym mówili Lidia Bajkowska - pedagog, muzykolog, i Adam Ługowski - portal www.edukacjamuzyczna.org.  
rozwiń zwiń