"W stronę Seretu". Wiesław Helak portretuje PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:53
- Historia "Góry Tabor" kończy się właściwie w 1944 roku, a zatem naturalna stała się we mnie potrzeba, żeby to przedłużyć; wreszcie zderzyć się z tym okresem najnowszym, czyli z PRL-em - mówił w Dwójce Wiesław Helak, autor powieści "W stronę Seretu".
W stronę Seretu jest kontynuacją wcześniejszej powieści Góra Tabor, którą Wiesław Helak wydał w 2020 roku
"W stronę Seretu" jest kontynuacją wcześniejszej powieści "Góra Tabor", którą Wiesław Helak wydał w 2020 rokuFoto: Robert Gardzinski / Forum
  • W swojej najnowszej powieści Wiesław Helak kontynuuje wątek portretowania Polski, tym razem tej powojennej, i jej dramatycznych losów.
  • Książka "W stronę Seretu" ukazuje losy ziemiaństwa po II wojnie światowej (1945-1989).

Wiesław Helak (ur. 1948) to pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Wyróżniony za twórczość literacką inspirowaną losami Kresów Wschodnich RzeczypospolitejSpod jego pióra wyszły m.in.: "Lwowska noc", "Scenariusze syberyjskie", "Tryhubowa", "Tchnienie" czy "Nad Zbruczem".

"W stronę Seretu" jest kontynuacją wcześniejszej powieści tego autora pt. "Góra Tabor". Tamta zamykała się w przedziale czasowym 1926-1945, ta w przedziale 1945-1989. Wiesław Helak kontynuuje więc wątek portretowania Polski, tym razem tej powojennej, i jej dramatycznych losów.

Ziemiaństwo - biała karta w powojennej literaturze

Głównym bohaterem obu tych książek jest Jancio. W tej najnowszej poznajemy również lepiej losy jego dwóch braci: partyjnego funkcjonariusza wysokiego szczebla oraz rzemieślnika, którego pasją jest motoryzacja. 

- Chciałem opowiedzieć o ziemiaństwie. Ta rzeczywistość po 1945 roku została przecież w literaturze polskiej zupełnie zapomniana. O ziemianach w ogóle się nie mówiło, a jeśli nawet - tak jak w "Sławie i chwale" Iwaszkiewicza - to z pominięciem przecież losów PRL-owskich. Była to więc moja potrzeba, żeby to głębiej opowiedzieć - podkreślał Wiesław Helak.

Odwołania do europejskiej kultury i historii

W powieści "W stronę Seretu" ważną rolę pełni wątek muzyczny. Dla bohatera muzyka jest czymś więcej niż odskocznią od rzeczywistości, jest częścią – i Bach, i Chopin – jakieś nici łączącej ludzi z Bogiem.


Posłuchaj
28:42 Dwójka OWZK 11.01.2022.mp3 Wiesław Helak o swojej najnowszej powieści "W stronę Seretu" (O wszystkim z kulturą/Dwójką)

W swojej książce Wiesław Helak przywołuje również wielu budowniczych Europy: m.in. Platona, św. Augustyna, Cyryla, Jana z Damaszku, Wita Stwosza, Leonardo, Michała Anioła, Rafaela, Bacha, Beethovena, Mozarta i św. Franciszka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Wiesław Helak (pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Jacek Kowalski: wszyscy jesteśmy Sarmatami

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 20:22
– Rzeczpospolita Obojga Narodów rozpościerała się na terenach, które starożytni nazywali Sarmacją. Przez wieki ta nazwa istniała na mapach jako pojęcie geograficzne. Została przerzucona na państwo, a Polacy przyjęli nazwę Sarmatów – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Jacek Kowalski, pisarz i poeta, historyk sztuki (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), autor książki "Sarmacja - obalanie mitów. Podręcznik bojowy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikrohistorie i anty-Sienkiewicz. Kristina Sabaliauskaite o I Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 17:00
- Chciałam odejść od tradycyjnej powieści XIX-wiecznej o bitwach czy żołnierzach i zobaczyć wojnę z innego punktu widzenia – opowiadała litewska pisarka o swojej najnowszej książce "Silva Rerum II".
rozwiń zwiń